Právě si prohlížíte Mladí ladí jazz a naladí i vás: Open Air 2023

O víkendu se v centru Prahy konala akce festivalu Mladí ladí jazz: Open Air. Sešli se na ní nadšenci, aby se ve slunečném dni zaposlouchali do jazzové hudby. Kdo vlastně za festivalem stojí a co dalšího může Mladí ladí jazz nabídnout české veřejnosti?

V neděli se v centru Prahy několik set lidí oddávalo tónům jazzové hudby. K příležitosti Mezinárodního dne jazzu se po čtrnácté konala akce Mladí ladí jazz Open Air, a to již tradičně na Karlově náměstí. Festival zde představil české i zahraniční interprety.

Z českých si posluchači jako první mohli poslechnout popové duo Blue Uandi – původně rockový zpěvák Martin Konvička a jazzový producent David Machovský tu představili výsledek své touhy po nadžánrové svobodě pomocí tónů experimentální elektronické hudby. Před čtvrtou hodinou na pódium přišel Rozhlasový Big Band Gustava Broma ve spolupráci s Aid Kid – jedním z nejvýraznějších českých producentů. Unikátním energickým vystoupením tu oslavili 100 let jazzu na vlnách rozhlasu.

Následovali zahraniční interpreti – nejdřív irští Zaska a Caleb Kunle: kytarista s indie jazzovým a funkovým repertoárem a moderní soulový zpěvák s hudbou, ze které jde nadšení a vášeň. Headliner večera se pak ukázal okolo osmé: britská kapela Molotov Jukebox s frontmankou Natalií Tenou rozjela nezapomenutelnou show doplněnou o světelné efekty. Energický rytmus spojený s akordeonem, houslemi a trubkou vytvořil v letním večeru hutnou atmosféru plnou potu, nadšení a euforie.

Jak najít nové talenty?

Mladí ladí jazz se tak pod hlavičkou Nerudný fest a ve vedení s Janem Gregarem postarali o perfektní jarní akci. Hudební akce v Praze nebo ve vybraných regionech se pod jejich taktovkou konají už od roku 2008. Dostávají tak před české publikum nové interprety z domácí i zahraniční scény.

„Objevování nových talentů je kombinace různých způsobů. Jednak objíždíme showcase festivaly, jednak se nám umělci nabízejí sami. A samozřejmě objevujeme též díky internetu nebo tipům našich kamarádů a fanoušků,“ vysvětluje proces hledání talentů Jan Gregar. „Zásadní pro nás pak je, jestli nás jeho hudba baví. Musíme ale taky zvážit, jestli bude bavit i někoho dalšího, jaká je jeho známost mezi českým publikem, jaká má čísla na sociálních sítích, jestli v ČR někdy byl a v neposlední řadě samozřejmě kolik bude stát,“ popisuje výběrový proces.

Hudba ve veřejném prostoru

Kromě Mladí ladí jazz spadá pod Nerudný fest také iniciativa Praha žije hudbou. I proto se snaží pořádat často veřejné venkovní akce, jako je například každoroční Open Air. „Hudba ve veřejném prostoru je potřeba, protože je naprostým základem naší společnosti, spoluvytváří duši celého národa a do velké míry také to, kdo jsme a kam směřujeme,“ říká Jan Gregar. Na dotaz, proč je důležitá právě dnes, odpovídá: „Čím modernější svět vnímám okolo sebe, tím významněji cítím roli hudby v našich životech. Kreativita i otevřenost je něco bytostně spojené s hudbou a do světa internetu, války, epidemií či nově též AI se taková výbava a zkušenost bude hodit. Ne nadarmo je heslem naší organizace Nerudný fest, že měníme svět hudbou.“

Pokud byste nebyli příznivci venkovních koncertů, tak od roku 2010 Mladí ladí jazz organizuje i sérii koncertů klubových pod názvem Jazzbit. Každou poslední středu v měsíci (kromě letních prázdnin) si tak můžete jít poslechnout do jazzového klubu na Vltavě různorodou přehlídku hudebních stylů. V Jazz Docku vás čeká veškerá možná jazzová hudba – od té, co z jazzu vyšla, po tu, co už obsahuje jen stopové prvky jazzové DNA, jak píše festival na svém webu Mladiladijazz.cz.

Naladí i dětem

A kromě dospělých se iniciativa věnuje i dětem pod názvem Mladí ladí dětem. Jde o vzdělávací program, který rozjeli v posledních letech a ve kterém dětem, ale i jejich rodičům či pedagogům představují metodu Timbaloo – alternativní hudební výchovu. V metodě Timbaloo jde především o hravost, příběhy, rytmus a emoce. Vše probíhá od začátku v úzké spolupráci s Oranem Etkinem, držitelem Grammy a izraelsko-americkým jazzmanem, a jím vyškolenými lektory. Každý rok se do programu zapojí přes 2000 dětí a Česko je také díky Mladí ladí jazz první zemí mimo USA, v níž tento program funguje.

Mladí ladí jazz je jednoduše iniciativa, která se snaží přinést hudbu do všech koutů života. Pokud vás festival zaujal a rádi byste zažili něco z příjemné atmosféry, kterou dokáže vytvořit, tak 28. října odstartuje Mladí ladí fest v Holešovické tržnici v Praze.

Jiřina Marešová

Aktuálně studuji veterinární lékařství v Brně, od příštího roku snad žurnalistiku v Praze. Zajímám se o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..