Mladí lidé ve věku od 15 do 20 let mnohem více než jiné skupiny prožívají klimatický distres, akceptují různé formy protestů za ochranu klimatu a požadují důsledná opatření, která by měla zabránit zvýšení průměrné globální teploty o 1,5 stupně Celsia. Ukázal to výzkum České klima 2021 Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity a organizace Green Dock.
Výzkumný report upozorňuje, že velké počty mladých prožívají v otázkách změn klimatu extrémní či silnou bezmoc, strach či smutek, ale také deprese. „To, co mladým lidem chybí, jsou základní znalosti o této problematice, přehled možných řešení, opatření a politik ochrany klimatu. V důsledku toho je jejich pohled na problematiku v řadě ohledů útržkovitý, nahodilý, ale také bezvýchodný, frustrující,” popisují výzkumníci příčiny klimatického žalu u mladých.
Podle 67 procent mladých lidí budou současné děti žít v horším světě, pouze 11 % dotazovaných vidí budoucnost pozitivně. Drtivá většina (téměř 84 procent) z oslovených uznává, že globální změna klimatu už probíhá. 73 procent mladých z generace Z si také podle výzkumu myslí, že hlavní příčinou klimatických změn je lidská činnost, podobné procento kolem sebe pozoruje projevy změn klimatu. V neposlední řadě průzkum ukázal, že v nejmladší generaci výrazně přibylo těch, kteří ochranu klimatu podporují.
Sběr dat probíhal od loňského prosince do letošního února, finální vzorek tvořilo 218 respondentů a respondentek ve věku 15-20 let. Celý výzkumný report, který zkoumá vztah mladých k ochraně klimatu v širších souvislostech, naleznete pod tímto odkazem.