Právě si prohlížíte Mladí lidé se mnohem častěji stresují kvůli klimatickým změnám, ukázala studie

Mladí lidé ve věku od 15 do 20 let mnohem více než jiné skupiny prožívají klimatický distres, akceptují různé formy protestů za ochranu klimatu a požadují důsledná opatření, která by měla zabránit zvýšení průměrné globální teploty o 1,5 stupně Celsia. Ukázal to výzkum České klima 2021 Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity a organizace Green Dock. 

Výzkumný report upozorňuje, že velké počty mladých prožívají v otázkách změn klimatu extrémní či silnou bezmoc, strach či smutek, ale také deprese. „To, co mladým lidem chybí, jsou základní znalosti o této problematice, přehled možných řešení, opatření a politik ochrany klimatu. V důsledku toho je jejich pohled na problematiku v řadě ohledů útržkovitý, nahodilý, ale také bezvýchodný, frustrující,” popisují výzkumníci příčiny klimatického žalu u mladých.

Podle 67 procent mladých lidí budou současné děti žít v horším světě, pouze 11 % dotazovaných vidí budoucnost pozitivně. Drtivá většina (téměř 84 procent) z oslovených uznává, že globální změna klimatu už probíhá. 73 procent mladých z generace Z si také podle výzkumu myslí, že hlavní příčinou klimatických změn je lidská činnost, podobné procento kolem sebe pozoruje projevy změn klimatu. V neposlední řadě průzkum ukázal, že v nejmladší generaci výrazně přibylo těch, kteří ochranu klimatu podporují.

Sběr dat probíhal od loňského prosince do letošního února, finální vzorek tvořilo 218 respondentů a respondentek ve věku 15-20 let. Celý výzkumný report, který zkoumá vztah mladých k ochraně klimatu v širších souvislostech, naleznete pod tímto odkazem.

Vojtěch Petrů

Na Studentských listech působím od listopadu 2021 jako šéfredaktor. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..