Zástupci mládežnických organizacích politických stran se 9. června sešli v coworkingovém centru Next Zone na debatě O mladých s mladýma, organizovanou Středoškolským sněmem hlavního města Prahy. Diskutující se během večera vyjádřili k řadě témat, od angažovanosti mladých v politice, školství či udržitelného rozvoje po bezpečnost a nadcházející komunální volby.

Debaty se zúčastnili Mikuláš Halás (Mladá ODS), Jan Chabr (TOP tým), Adam Halvas (Mladí STAN), Tadeáš Štěpka (Mladé Pirátstvo), Kryštof Stupka (Mladí Zelení), Markéta Plesníková (Mladé ANO) a Adéla Chamradová (Mladí Lidovci). Celou akci moderovala autorka instagramového účtu Jsem v obraze Johana Bázlerová.

Úvodní slovo si vzal ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík. Vyjádřil svou radost z toho, že mladí mají zájem o dění kolem sebe a za tímto účelem využívají i prostory Next Zone, jež jsou součástí školy.

Moderátorka si na začátek připravila sérii otázek, na které debatující mohli odpovědět pouze ano, či ne. Ptala se například, zda souhlasí s pitím alkohol na pražské náplavce po půlnoci nebo jestli by byli pro ratifikaci Istanbulské úmluvy a uzákonění sňatků pro všechny.

Po zahřívacím kolečku přišla řada na první téma, školství. Podle Markéty Plesníkové (Mladé ANO) by školy měly hlavně připravit mladé na pracovní trh, jeden z velkých problémů je pro ni známkování, které studenty zařazuje do jednotlivých škatulek, a poté biflování látky nazpaměť. Plesníková taky zdůraznila úlohu celoživotního vzdělávání.

Podle Adama Halvase z Mladých STAN jsou hlavním problémem tuzemského školství regionální rozdíly, kdy studenti v různých koutek republiky mají velmi odlišné studijní podmínky. Zástupce TOP týmu Jan Chabr zase zdůraznil potřebu kritického myšlení a zmínil roli obcí a krajů v modernizaci školského systému. Kryštof Stupka (Mladí Zelení) přirovnal české školství k parní lokomotivě řítící se neznámo kam. Podle něj by se mělo inspirovat finským modelem a klást větší důraz na mediální gramotnost.

Dalším tématem bylo klima. Zástupce Mladého Pirátstva Tadeáš Štěpka prohlásil, že není příliš mnoho prostředků, jak by se člověk mohl vyjádřit o problémech klimatu na státní úrovní. Podle zástupkyně Mladých lidovců Adély Chamradové by se měla pozornost soustředit hlavně na obnovitelnou energii, ve městech jako je Praha navrhuje instalovat fotovoltaické články na střechy budov.

Moderátorka se všech diskutujících zeptala, zda by byli pro zavedení zálohovaných plastových lahví. Souhlasili by všichni až na představitele mladých STAN Adama Halvase. Ten se odvolal na analýzy zpracované v Poslanecké sněmovně, podle jejichž závěrů by toto opatření v současné podobě mohlo zruinovat malé podniky a negativně ovlivnit uhlíkovou stopu, neboť by lidé více dojížděli auty do měst na nákupy. Jinak samotný nápad vratných PET lahvích podporuje.

Mikuláš Halás (Mladá ODS) uvedl, že bychom se v řešení klimatických změn měli řídit hlavně rozumem, a nikoli emocemi. Proti tomu se vyslovil Kryštof Stupka z Mladých Zelených s tím, že když se o klimatu jednalo racionálně, s politiky to příliš nehýbalo. Nyní jsme podle něj v bodě, kdy jsou emoce už nezbytné.

Předposlední debatní téma – bezpečnost v Česku, znásilnění a domácí násilí – si zvolili sami diváci. Podle kandidáta za ODS by ke zvýšení bezpečnosti v ulicích mohlo pomoct víc kamer, ale bylo by to za cenu zásahu do soukromí. Podle Tadeáše Štěpky (Mladé Pirátstvo) by stát měl přenechat pomoc obětem domácího násilí spíš neziskovým organizacím, ve které mají lidé mnohdy větší důvěru.

Adéla Chamradová (Mladí Lidovci) řekla, že je důležité pro oběti domácího násilí zvýšit počet azylových domů, kam mohou zajít pro pomoc. Mikuláš Halás (Mladá ODS) navrhl, že pokud by se zvyšovaly tresty za znásilnění, měly by se zvyšovat poté i tresty za falešná obvinění. Podle Markéty Plesníkové (Mladé ANO) by toto byl ale problém, protože by se oběti více bály vycházet s pravdou ven.

Posledním tématem večera bylo potenciální snížení volebního věku na 16 let, podobně jako je tomu v Rakousku. Na konci se všichni přítomní shodli, že by tento krok mohl posloužit jako motivace pro mladé voliče a voličky, musel by ale jít v ruku v ruce se zlepšením vzdělávání.

Hlavní organizátor debaty Matyáš Paulíny byl s jejím výsledkem spokojený. „Nejnáročnější bylo domluvit termín, aby všichni měli čas, spolupráce se všemi byla skvělá. Cíl debaty byl probudit angažovanost v mladých a myslím, že se nám ho povedlo splnit,“ zhodnotil Paulíny.

Záznam z debaty najdete na YouTube.

Lukáš Hladík

Zdravím, jmenuji se Lukáš Hladík a momentálně jsem studentem čtvrtého ročníku na Akademickém gymnáziu v Praze. Zajímá mě prakticky jakákoliv forma umění, ale nejvíce se soustředím na literaturu a divadlo. Kromě toho je mým zájem také psychologie. Velkou část svých let na střední škole jsem se také věnoval dobrovolničení. Taková kuriozita o mě je, že rád navštěvuji pražské hřbitovy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..