Po Mladých starostech a nezávislých (mSTAN) představili také Mladí sociální demokraté (MSD) svůj nový symbol do evropských voleb. Vychází z tradičního sociálně demokratického znaku z počátku minulého století, známého spíše z německojazyčného prostředí. Je tvořen třemi šípy, symbolizujícími odpor proti neregulovanému kapitalismu, krajní a populistické pravici a komunistům.
Podle předsedy MSD a místopředsedy Sociální demokracie Lukáše Ulrycha reflektuje nový symbol aktuální výzvy, kterým čelí nejen Česko, ale i celá Evropa. MSD tak chce poukázat na vzestup radikálních stran, které ohrožují demokratické hodnoty. „Jsme zděšeni záběry hajlujících příznivců krajní pravice z Itálie, Německa, Švédska a dalších zemí. Prázdná a radikální hesla bohužel i dnes umí oslovovat davy,“ říká v tiskové zprávě Ulrych.
První šíp symbolizuje odpor proti neregulovanému kapitalismu a upozorňuje na nedostatky tohoto systému v sociálním a environmentálním aspektu. MSD je chce napravovat demokratickými reformami. „Vážíme si pokroku a možností, které kapitalismus přinesl. Současné nastavení ale umožňuje jedněm zneužívat znevýhodnění druhých k vlastnímu sebeobohacení. Společnost řízená zájmy velkých korporací, silou finančních machinací a lhostejnosti k hodnotě jednotlivců, živočichů a přírody není společností, kterou můžeme podpořit,“ vysvětluje Ulrych. Poukazuje také na téměř neomezenou moc nejbohatších ovlivňovat politiku a společenskou prestiž.
Druhý šíp je věnován odporu proti krajní a populistické pravici. Podle Ulrycha bojovala Sociální demokracie vždy proti politice nenávisti a lhostejnosti. „Mnoho našich předchůdců, i zde v naší zemi, bylo vězněno, mučeno a popravováno těmi, jejichž jména jsou dnes vzývána a oslavována. S úctou k tomuto odkazu jsme připraveni se znovu postavit na odpor. V úctě k hodnotám demokracie a svobody,“ říká. Dle jeho slov je MSD také proti tomu, aby se do politiky dostávali lidé napojení na velké firmy čerpající veřejné finance. „Nechceme v naší zemi klientelismus ani oligarchii. Chceme politiky, kteří nehájí pouze sebe a své zájmy, ale hájí zájmy běžných lidí,“ zdůrazňuje Ulrych.
Třetí šíp značí odpor proti komunistům. „Očekávali jsme transformaci komunistů na moderní levici, která by se jasně vymezila proti svým zločinům z minulosti a agresivním a radikálním aspektům své politiky. Bohužel, nejen že nedošlo k této transformaci, ale současní komunisté se rozhodli spolupracovat s řadou kontroverzních osobností, a to jak s dezinformátory, národovci, tak i zástupci názorové pravice,“ říká Ulrych. Samotná MSD spolupráci s komunisty odmítá.
Kruh v logu vyjadřuje potřebu solidarity a jednoty v těžkých časech. MSD plánuje únorovou kampaň Mladí proti chudobě, ve které bude nejen upozorňovat na negativní situaci, ale pokusí se navrhovat i svá řešení. „Naše země prochází těžkou krizí, přičemž v mnoha aspektech jsme mezi těmi, kteří ji zvládají nejhůře z celé Evropy. Rostoucí chudoba napříč generacemi, a to i ta příjmová, se stala symbolem dnešní doby. Dvě práce standardem. Vlastní bydlení přepychem,“ konstatuje Ulrych.
Symbol tří šípů je především spojován s německou (SPD) a rakouskou sociální demokracií (SPÖ). Poprvé byl vytvořen pro polovojenskou organizaci Eiserne Front (česky Železná fronta) ovládanou SPD jako symbol sociálnědemokratického odporu proti nacismu v roce 1932. Během německých spolkových voleb v listopadu 1932 se stal oficiálním symbolem SPD a reprezentoval její opozici vůči monarchismu, nacismu a komunismu. V současnosti je převážně využíván v antifašistických hnutích nebo skupinách.
Od kdy mládežnické organizace kandidují do voleb?
Zdeňku, vy zase zlobíte…používejte aspoň svoje jméno vy hrdino