Právě si prohlížíte „Možná jsme na světě všichni sami…“

…tak zní podtitul nejnovějšího románu české spisovatelky Alžběty Bublanové. Pozůstalí jsou románem o snaze vyrovnat se s úmrtím blízké osoby. Kniha má za sebou i slavnostní křest, kterého se ujal herec Jaromír Nosek. 

Na úvod něco málo o autorce. Alžběta Bublanová je česká spisovatelka píšící zejména povídky a romány. Narodila se v roce 1984 v Brně. Po vystudování gymnázia se přestěhovala do Prahy, kde na Literární akademii Josefa Škvoreckého absolvovala magisterské studium. Za svou první povídku Čtyři stěny (2012) získala literární ocenění zvané Máchova růže. Mezi její další díla patří například román Barák (2019) a Život s panikou (2021), což je deník o životě s úzkostmi.

Teď už k samotné knize. Příběh vypráví hlavní hrdinka Jitka, které nedávno zemřel manžel. Snaží se s jeho smrtí vyrovnat a co nejlépe se postarat o jejich osmiletého syna Tomáše. Kromě toho se musí postavit výčitkám ze strany manželovy rodiny, sama má přitom v hlavě dost vlastních otázek. Proč Pavel zemřel? Můžu za to já? Mohla jsem tomu zabránit? 

Hlavní postavou knihy je Jitka, úzkostná matka, která chce to nejlepší pro svého syna. Její syn, Tomáš, je obyčejný, trochu drzý kluk. Dále zde máme bojovnou Alici, sestru Jitčina zesnulého manžela Pavla. V neposlední řadě zde vystupuje typická tchyně, která vždy ví vše nejlépe. Pravým opakem tchyně je její manžel „podpantoflák“. 

Celkově na mě kniha velmi zapůsobila. Autorka zvolila velmi netradiční téma, které se jí podařilo zpracovat velmi poutavě. Příběh působí realisticky, jako kdyby se opravdu odehrál. Čtenář soucítí s postavami a má pocit, že jejich těžkou životní situaci chápe. 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..