Marvel se ve čtvrté fázi MCU potýká s představováním nových hrdinů. Využívá k tomu hlavně plejádu seriálů, které zpracovávají jeden origin story za druhým. Šestidílná série o Kamale Khan neboli Ms. Marvel sází na fungující koncept: mladou hrdinku představuje v odlehčené teenage komedii, pro kterou akorát nastal čas.
Vážně. Seriál přišel se svým žánrem v pravou chvíli. Marvel sice komediemi nešetří, ale mladší hrdiny v nich vidíme spíš zřídka. A já už mám upřímně dost hláškujícího Hemswortha a Pratta. Spider-Man se zase v průběhu trilogie vyvinul a v současnosti už roli začínajícího hrdiny nezastane. Kamala Khan je proto tím správným oživením stárnoucího vesmíru.
Koneckonců samotná postava Ms. Marvel je v MCU unikát. V podání geniální Iman Vellani, pro kterou jde naprosto neuvěřitelně o herecký debut, je Kamala dívkou, se kterou se lze doopravdy ztotožnit. Málokdo řeší třeba problémy Black Widow – přihlaste se, kdo z vás byl vychován jako součást tajného sovětského programu. Největší boj Kamaly Khan spočívá (alespoň v první polovině seriálu) v tom, že rodina nesdílí její záliby, totiž Avengers a Captain Marvel. To je ono. A právě to je leitmotivem celého příběhu: rodina a přátelství. Linka o superschopnostech a prolínajících se světech je spíš na vedlejší koleji.
Pákistánská část
Jelikož jde o origin story mladé superhrdinky, je potřeba, aby Kamala poznala svůj původ a odhalila tajemství skryté za svými schopnostmi. To se děje během dvou epizod odehrávajících se v Pákistánu, odkud Kamalina rodina pochází. Bohužel potenciál, který skýtaly, zůstává převážně nevyužitý.
V této části příběhu totiž přestává jít o výše popisované „obyčejné problémy obyčejné holky“. Najednou se z teenage komedie stává sci-fi drama, které nestojí na dostatečně pevných základech, ať už jde o záporné charaktery, nepříliš záživné vedlejší kladné postavy (v této části) nebo třeba vizuální efekty. Akce není špatná, ale funguje jako oživení dílu, ne jako jeho převažující náplň. Naštěstí finále, ač akcí překypující, se odehrává v přítomnosti skupiny středoškoláků z Jersey, jejichž chemie funguje perfektně.
Za co se dá druhá část Ms. Marvel pochválit, je nenásilné uvedení diváka do historie Indie a Pákistánu, ve které mnozí nejsou – troufám si tvrdit – úplně zběhlí. Nejde samozřejmě o žádnou učebnici dějepisu, ale když už tu máme pákistánskou hrdinku, je dobré vědět, co že je to ten Pákistán zač.
Nová generace
Ms. Marvel má potenciál. Jako seriál i jako hrdinka. Případné pokračování by se mi líbilo i pro originální prvky, jako je občasné zapojení animace, flexibilní kamera nebo odvážný soundtrack. Už teď ale víme, že se Kamala Khan objeví v týmovce The Marvels po boku jmenovkyně Captain Marvel a Monicy Rambeau, která zažila svůj vlastní malý origin story v seriálu WandaVision. Upřímně je v mých očích Ms. Marvel první pořádný důvod, proč se na film těšit.
MCU nabízí seriály a filmy v rozličných žánrech, od dramat, přes čistou akci až po bláznivé komedie. Vybere si každý a nikomu se logicky nebude líbit všechno. Ms. Marvel je teenage komedie se vším všudy. Pokud žánr vyhledáváte, potom není na co čekat. Takhle nějak má být představena superhrdinka generace Z.