„Sešla se parta šílených lidí, které naplňovalo vytvářet projekty pro mladé lidi a pomáhat jim trávit čas smysluplně. Proto jsme se rozhodli založit si vlastní spolek, kde bychom toto mohli realizovat,“ říká v rozhovoru pro Studentské listy předsedkyně nové organizace Studentská energie národa Terezie Šubrtová. Jak se stát aktivním studentem? Co studenti mohou změnit v České republice? Jaké je to zakládat vlastní neziskovou organizaci? 

Co pro tebe znamená být aktivní student?

Aktivní student je někdo, kdo se snaží získávat vědomosti i mimo školu. Podílí se na veřejném dění, zapojuje se do různých mimoškolních projektů aktivit.

Je nějaká nevýhoda aktivního studentství?

Aktivní studenti mají velmi málo volného času, jak na sociální život, tak na učení se do školy. Je potřeba najít nějaký balanc mezi těmito třemi věcmi. Mimoškolními aktivitami, učením a osobním životem.

Co by měl člověk udělat pro to, aby se stal aktivním studentem?

V dnešní době je asi nejlepší sledovat sociální sítě různých studentských organizací, které dávají občas možnost zapojit se do jejich projektů, činnosti. Lze také odebírat databáze mimoškolních aktivit, které nabízejí studentům široké možnosti pro zapojení se.

Je nějaký projekt, kterým bys chtěla lidem doporučit?

Zaujal mě například Career boost od Nadání a dovednosti, kde se studenti snaží zjistit, čím by se chtěli živit v budoucnu, jak si napsat životopis a podobné věci, které jim pomohou v jejich kariérním životě.

Myslíš si, že je v ČR dost aktivních studentů?

„Dost“ to je velmi relativní pojem. Každý aktivní student má jiné zaměření, někoho více zajímá politika, jiné věda, umění. Nikdy nebude dost aktivních studentů, protože aktivit, do kterých se mohou zapojit, aby pokryli celé spektrum, je mnohem více. Žádný člověk není navíc a pro každého se může najít nějaké zapojení. Jde o to chtít.

Můžou aktivní studenti v Česku něco změnit?

Určitě ano a z části je to i naše povinnost. My budeme přebírat tuto zemi a nést za ní odpovědnost. Hlavní je, aby studenti vyjadřovali svůj názor a ti zletilí chodili volit.

Co konkrétně mohou změnit?

Myslím, že prakticky cokoliv. Například v roce 1989 studenti dopomohli svrhnout totalitní režim. Takže nevidím důvod, proč by nyní nedokázali ovlivnit směřování světa.

V minulých volbách byla poměrně veliká účast mladých lidí. Myslíš si, že tento trend bude pokračovat, nebo mladé lidi politici zklamou a ztratí naději, že by mělo smysl volit?

Účast mladých lidí v minulých volbách podle mě do značné míry ovlivnili různí influenceři, známé osobnosti, kteří tlačili mladé do volebních místností. Takže bude-li to pokračovat i do konce příštího volebního období, nemyslím, že se to příliš změní.

Myslíš, že české školy dostatečně podporují aktivní studenty?

Hodně záleží na řediteli, učitelích a školním prostředí obecně. Na gymnáziích mají podle mě studenti větší podporu než na jiných školách. Je tu větší prostor pro to být aktivní. Do nějaké míry je škoda, že se neangažují tolik i studenti ze středních a středních odborných škol jako z gymnázií, protože mají jiný pohled na svět a na problémy, který by měl být také viděn a slyšen. Já sama jsem z obchodní akademie.

Jak by měla škola podporovat aktivní studenty?

Na škole by měl fungovat školní parlament, který by je podporoval v tvoření vlastních projektů. Také by měl být brán ohled na mimoškolní aktivity a s nimi spojenou absenci.

Co bys doporučila lidem při zakládání organizace či spolku?

Určitě pevné nervy, i když se to možná ze začátku bude zdát jednoduché, tak je hodně věcí, na které si je třeba dát pozor. Je nutné se smířit s tím, že vše nějakou dobu bude trvat a nebude to hned. My ve Studentské energii národa jsme měli štěstí, že jsme si stanovy schválili hned napoprvé, ale co jsme slyšeli odjinud, tak to úplně běžné není. Doporučila bych zkusit kontaktovat právníka, který se věnuje občanskému zákoníku. Nám takto právnička pomáhala a sepsala nám vše, co je potřeba zařídit.

Popsala by si ten proces podrobněji?

Popíši, jak se zakládá spolek, protože u každé neziskové organizace se to může lišit. První je nutné sepsat stanovy spolku s pomocí právníka, aby obsahovali všechny náležitosti. Poté se musí obstarat další dokumenty. Například čestná prohlášení členů statutárního orgánu, souhlas majitel nemovitosti, ve kterém má spolek zapsané sídlo, zápis z ustanovující schůze s prezenční listinou. Nakonec vyplníte inteligentní formulář na stránkách obchodního rejstříku a vše zašlete na příslušný soud. Dále už jen čekáte na schválení a zapsání do obchodního rejstříku.

Co je nejdůležitější při organizaci nějakého projektu?

Každý projekt musí mít nějakou myšlenku a cíl, protože bez cíle a myšlenky nemá smysl ani nějaký projekt organizovat. Je potřeba tým lidí, na který se dá spolehnout. A samozřejmě poslední složkou jsou finance, bez niž se větší akce pořádat nedají.

Jak lze takový studentský projekt financovat?

Záleží na tom, kolik financí je třeba. Nejvhodnější pro studentské projekty vidím sponzorství, spolupráci nebo crowdfunding, protože jsou nám přes sociální sítě nejdostupnější.

Jak se zrodila myšlenka SNU?

Sešla se parta šílených lidí, které naplňovalo vytvářet projekty pro mladé lidi a pomáhat jim trávit čas smysluplně. Proto jsme se rozhodli založit si vlastní spolek, kde bychom toto mohli realizovat. Zakládáme si hodně na tom, že děláme věci společně, a na našem přátelství, ale jsme také schopni ho dát stranou, pokud musíme řešit serióznější záležitosti.

Co můžeme od SNU očekávat?

Momentálně připravujeme jeden projekt, který se bude týkat umění. Ve SNU jsme každý zaměřený na něco trochu jiného, takže ten záběr aktivit, na něž se můžeme soustředit, je opravdu různorodý. Nechceme se moc omezovat tím, co můžeme a nemůžeme dělat. Můžete vlastně očekávat prakticky cokoliv.

Co ti přinesl SEN do života?

Hlavně podobně smýšlející lidi, se kterými jde mluvit téměř o jakémkoliv tématu. Získala jsem zkušenosti s organizací lidí, projektů a založení spolku. SEN pro mě znamená mnoho a je to jedna z podstatných částí mého života.

Máš nějakou myšlenku, kterou bys chtěla na závěr sdělit lidem?

Není špatné nevědět, co od života čekáme, ale je důležité mít sny.

Lukáš Hladík

Zdravím, jmenuji se Lukáš Hladík a momentálně jsem studentem čtvrtého ročníku na Akademickém gymnáziu v Praze. Zajímá mě prakticky jakákoliv forma umění, ale nejvíce se soustředím na literaturu a divadlo. Kromě toho je mým zájem také psychologie. Velkou část svých let na střední škole jsem se také věnoval dobrovolničení. Taková kuriozita o mě je, že rád navštěvuji pražské hřbitovy.

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Anonym

    Tak já bych úplně nesouhlasil s tím vznikem, jak byl uveden. Vše bylo úplně jinak, ale to by SNU už na venek nedělalo pěkný „image“…

  2. Anonym

    Skvělý článek a moc držím SNU palce! Akorát jejich Instagram už dlouho stojí, tak moc nevím, co se děje. Fandím jim!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..