Celkem 16 studentů, kteří chtějí rozvíjet své vzdělání na nejlepších univerzitách, jako je Cambridge či Oxford, letos podpoří v rámci stipendijního programu Scholarship nadace Bakala Foundation. Informovala o tom v tiskové zprávě.

„Před mnoha lety jsme se rozhodli podpořit mladé lidi, kteří o něco úžasného usilují. Od té doby se naše cesty propojují a společně prosazujeme hodnoty, kterým věříme a bez kterých si život nelze představit – odvahu, svobodu a vzdělání. Letošní jedenáctý ročník programu Scholarship předčil všechna naše očekávání a já i můj manžel jsme rádi, že toho můžeme být součástí,“ uvedla předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation Michaela Bakala.

Do jedenáctého ročníku programu Scholarship se letos přihlásilo 244 studentů. O konečném výběru 11 studentů bakalářského a 5 studentů magisterského studia rozhodla odborná komise. Mezi všemi 244 uchazeči o stipendium byl největší zájem o studium společenských věd (42 % uchazečů) a přírodních věd (25 % uchazečů). Oproti loňsku mírně vzrostl počet adeptů, kteří chtějí v zahraničí studovat technické vědy a umělecké obory.

Brexit studium prodraží

Zejména brexit přitom studium na britských univerzitách podstatně zkomplikuje. Po vystoupení Velké Británie z Evropské unie se školné zvýší, v některých případech až pětinásobně. Navíc zmizí možnost výhodných státních půjček, k čemuž je nutné připočítat i další náklady na víza či zdravotní pojištění.

Mezi všemi 244 uchazeči o stipendium byl největší zájem právě o britské univerzity. Nejžádanější byly Oxford, Cambridge, Edinburgh a dále londýnské univerzity: University College London, King’s College London, Imperial College London a London School of Economics and Political Science.

Odborná hodnoticí komise programu Scholarship 2020

Například na University of Cambridge v loňském akademickém roce studovalo celkem přes 23 tisíc studentů, přičemž téměř 42 % tvořili studenti ze zahraničí. Českých studentů na univerzitě bylo celkem 76. Celkem 49 Čechů pak studovalo v loňském akademickém roce na University of Oxford, kde z více než 24 tisíc studentů tvoří ti zahraniční 40,5 %.

„Bakala Foundation nové podmínky průběžně vyhodnocuje a poskytuje rady studentům i rodičům, aby se s nimi mohli co nejlépe vyrovnat. Nadace jako první v Česku iniciovala vznik pracovní skupiny, které se účastní mimo jiné zástupci velvyslanectví Velké Británie nebo University of Cambridge,” píše se v tiskové zprávě s tím, že „z jednání vyplynulo, že nejznámější a finančně nejsilnější britské univerzity zvažují zřízení speciálních stipendií pro studenty ze střední a východní Evropy, která by zvýšené náklady alespoň do určité míry kompenzovala”.

Následky koronavirové pandemie

Druhou nejoblíbenější destinací pro studenty hlásící se do programu Scholarship zůstávají USA, a to především Stanford a Columbia University. „V poslední době zájem o toto studium klesal, což bylo způsobeno jeho vysokou cenou a velkou vzdáleností od domova, která byla pro řadu studentů překážkou. Po brexitu se však školné na britských univerzitách dostane na srovnatelnou úroveň se školným v USA, a tak lze očekávat, že řada studentů jako alternativu zvolí právě Spojené státy,” píše nadace.

Naprostou většinu stipendistů ovlivnila také koronavirová pandemie. „V podstatě všechny univerzity na jaře přešly do on-line režimu výuky, seminářů i zkoušek, velmi často došlo i ke kompletnímu uzavření kampusů včetně studentských kolejí,” popisuje nadace. Školy podle ní volí mezi dvěma variantami: distanční výukou, stejně jako na jaře, a smíšenou výukou. U té jsou klasické přednášky ve velkých aulách nahrazeny on-line přenosy, nicméně semináře a menší pracovní skupiny mají prezenční formu.

Uchazeč o stipendium v rámci programu Scholarship 2020

Od roku 2010 pomohla nadace Bakala Foundation již 171 studentům z České republiky, kterým na kvalitní vzdělání na celkem 50 zahraničních univerzitách přispěla částkou přes 140 milionů korun. Kromě evropských a amerických univerzit si vybrali třeba také studium v Izraeli či na Novém Zélandě.

Řada stipendistů již svá studia ukončila, věnují se výzkumu či jsou jinak aktivní ve veřejné a soukromé sféře. K bývalým stipendistům nadace patří například Sara Boutall, archeoložka a antropoložka a dnes odbornice na umělou inteligenci, Zuzana Vikarská, odbornice na ústavní právo, či světově uznávaný klavírista a skladatel Tomáš Kačo.

Autor fotografií: Ondřej Besperát, Bakala Foundation

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..