Známý chrudimský festival Dagmar Peckové Zlatá Pecka se ocitl v krizi po povolebních změnách na místní radnici. Na začátku všeho je nejspíš rozhovor světoznámé pěvkyně pro Televizi Seznam, ve kterém se kladně vyjádřila o předešlém vedení města. Podle jejich slov tento rozhovor spustil v chrudimské politice nečekaný rozruch, který měl přerůst do ataků na ulici, zneužití jména a fotografie ve volebních letácích nyní vládnoucího hnutí ANO, pomluvy a likvidaci celého festivalu. Co se vlastně stalo pohledem obou stran?
Vše nejspíš začalo rozhovorem Dagmar Peckové, která se často vymezuje proti Andreji Babišovi, v Televizi Seznam. Dostala totiž otázku týkající se volebního vítězství hnutí ANO v Chrudimi.
Pěvkyně později označila svou odpověď za „diplomatickou“, starosta František Pilný pro Studentské listy řekl, že o něm mluvila „velice nehezky“. V rozhovoru pro Seznam ale jméno pana starosty nepadlo.
„Já jsem to z ní cítil,“ reagoval na tuto naši námitku starosta východočeského města, kterého rozhovor na Seznamu přiměl konat. „Je to politováníhodné, ale pan starosta zřejmě ten rozhovor na Seznamu stále ještě neviděl. Já totiž o něm nikde v tom rozhovoru nemluvím. Pokud se nepletu, tak mluvím o praktikách ANO 2011 jako takových. A myslím si, že mám jako občan této svobodné republiky právo vyjádřit svůj politický názor,“ vysvětluje pěvkyně.
„Řekli jsme si, že když o nás mluví v tom smyslu, že všechno zničíme, že paní Peckovou navštívíme, představíme se, abychom si deset patnáct minut popovídali. Třeba bychom se rozešli, že máme každý jiný názor, ale věděli bychom o sobě,“ vysvětluje starosta Pilný setkání na autogramiádě v Klášterních zahradách. „Na té schůzce, kterou ona prezentuje jako nepříjemnou, se usmívala. Že jsem se nepředstavil, není pravda, dal jsem jí vizitku a ona řekla, že zavolá.“
„Pan Pilný se se mnou na žádné schůzce nedomluvil. Přišel jako řadový divák a žádal o podpis do zakoupené knihy Dítě Štěstěny, což je moje biografie. Nepředstavil se, podal mi kytici. Když jsem se ho zeptala, komu mám napsat věnování, tak se velmi důrazně zeptal, zda opravdu nevím, kdo že on je. Ano, opravdu jsem to nevěděla… píši to snad už podvacáté! Vizitku mi sice dal, ale až při odchodu s pozváním na kávu, kde se dozvím víc. Vizitku mi dal bílým hřbetem navrch. Ale i kdyby mi ji dal správně, tak by mi jeho jméno stejně nic neřeklo… a že se usmívám? To už tak při autogramiádách bývá… pokud si někdo přijde o podpis, ať už s knihou, nebo s CD, není jediný důvod se neusmívat. I když už je situace trapná všemi směry, tak má člověk potřebu zachovat určité dekórum i vůči ostatním zúčastněným. Navíc vůbec nechápu, že si pan Pilný neustále vede svou! Vždyť tam stála strašná spousta lidí, kteří na vlastní oči viděli, jak se pan Pilný chová. Tedy spíš, že se chovat neumí!“ tvrdí Pecková.
„Chtěl jsem ji ujistit, že festival bude,“ dodává Pilný. Při tomto setkání byla pořízena i fotografie, kde pan starosta předává pěvkyni kytici.
Tomuto setkání předcházelo jiné, slovy Dagmar Peckové s mužem v pomačkaném kloboučku, kterým měl být Richard Herbst, kandidát za ANO.
„Jednou, když jsem běžela kolem muzea, zastavilo žluté auto a z něho vyběhl starší muž v plátěném pomačkaném kloboučku. Snažila jsem se mu vyhnout, ale on mě oslovil a lehce přimáčkl ke zdi, ať si jej prý vyslechnu. Nepředstavil se. Horoval pro svoji stranu ANO a ptal se mě, proč to všechno dělám. Vůbec jsem netušila, co má na mysli. Nevěděla jsem ještě, že rozhovor na Seznamu způsobil v chrudimské politice takový rozruch, že jsem nutně musela býti atakována na ulici. Když jsem se z nechtěné pozice vymanila, řekl mi, ať dám všem pokoj, vždyť mám přece pro festival sponzora a on že pro město dělá to nejlepší,“ popsala Pecková.
Richard Herbst toto setkání potvrdil, popřel ale, že by ji tlačil ke zdi. „Nemůžu říct, že paní Pecková lže, poněvadž je to tvrzení proti tvrzení,“ dodává.
Budoucnost festivalu je podle starosty nejistá: „Nevím, jestli festival bude. Já jsem paní Peckovou několikrát vyzýval, abychom se sešli, ona se sejít nechce.“ Starosta dále uvádí, že udělal vstřícný krok v podobě omluvy, kterou si Pecková setkání podmínila.
„Na schůzce si můžeme všechny omluvy vyjasnit,“ uvádí Pilný, který po Peckové vymáhal omluvu za video „Ano, kradou“, které pěvkyně zveřejnila. „Nechci, aby moje osoba blokovala jednání města s paní Peckovou, Zlatá Pecka bez Peckové nemá smysl. Navíc nás tlačí čas, za týden festival nepřipravíme.“
„Pokud jsem dobře informovaná, tak se pan Pilný omluvil, ale za použití (ne zneužití) fotografie. A jen pro upřesnění, Zlatá Pecka se opravdu beze mě dělat nemůže. Ochranná známka patří mně. Pan Pilný opět nesprávně informuje,“ doplňuje pěvkyně.
Starosta dodává, že nejde jen o zmíněné video „Ano, kradou.“
„Také nás napadala na Facebooku, že jsme burani, že pan místostarosta je smažka. Těžko nás může takto urážet. Já myslím, že zákony by měly platit pro všechny a tohle chování mi připadá z její strany přinejmenším velmi neuctivé. Na druhou stranu já nejsem z cukru, paní Pecková je už taková, ona sprostě mluví často a ráda.“
Inkriminované video na YouTube s názvem „Ano, kradou“ vydala Dagmar Pecková jako reakci na zveřejnění již zmíněné fotografie v tištěném periodiku Noviny Chrudim, jehož vlastníkem je starosta Pilný a šéfredaktorem Roman Zahrádka.
„Přišel mi mail od chrudimské příbuzné, který obsahoval předvolební leták hnutí ANO 2011. Byla tam otištěna moje fotografie, kde sedím, a nade mnou se založenýma rukama stojí kandidát na starostu, pan Pilný. Ale to ještě není vše. V článku, jehož autorem je pan Roman Zahrádka, se píše doslova: ‚..vzpomněl jsem si i na informační válku, kterou zahájila plamenným projevem Dagmar Pecková na jednom serveru, kde vyjádřila obavy nad tím, co se stane po volbách s jejím festivalem Zlatá Pecka. (…) Jen jí nejspíš někdo něco namluvil a zneužil slavného jména k vlastní reklamě.‘”
Starosta přiznal, že mu patří tištěná verze Novin Chrudim, která vychází nepravidelně, průměrně jednou za dva měsíce. Tvrzení, že tyto noviny existují jen proto, aby podporovaly chrudimskou buňku ANO, odmítl. „Ty noviny vznikly asi před čtyřmi roky, ovšem pouze internetově. Když si tu internetovou verzi projdete, jsou tam třeba i články proti ANO.“
Noviny Chrudim jsou podle něj objektivní, stejně jako jejich šéfredaktor Zahrádka. To, že Noviny Chrudim měly fungovat k propagaci ANO, označil za nesmyslné napadení. „Hnutí ANO si v nich platilo reklamu, ta ale byla řádně označena v souladu s tiskovým zákonem,“ řekl. Také popřel, že by měl na obsah těchto novin vliv. „Ten článek u té fotografie není jen o mně, zmiňoval tam i Piráty, ČSSD a TOP 09.“
„Nechce mi, doufám, pan Pilný namluvit, že onen článek s mou fotografií, kde ze mě pan Zahrádka dělá nesvéprávnou husu zneužívanou protistranou a bere si do úst moje jméno a jméno festivalu a slibuje, že festival bude a nabádá k vyplnění volebních lístků ve prospěch pana Pilného, je pouhopouhým článkem v běžných zpravodajských novinách? Navíc, když se ve schránkách obyvatel města objevil s přílohou všech chrudimských kandidátů ANO?“ reaguje Pecková.
„Podle mě to nepůsobilo tak, že nás Pecková ve volbách podporuje,“ dodává starosta.
„A co přímá výzva voličům, aby volili pana Pilného? Proboha!“ reaguje Pecková.
„Naprosto souhlasím s těmi pojmy, které byly v tom článku použity. Před volbami tady opravdu běžela informační válka se vším všudy. Ten projev na Seznamu zas tak plamenný nebyl, ale že se tam moc dobře nehovoří o nás a moc dobře o panu Řezníčkovi (předchůdce Pilného, pozn. red.), nemůžete popřít ani vy,“ míní Pilný.
Dagmar Pecková ve svém prohlášení také popisuje audit festivalu. To, že byly všechny materiály převezeny na radnici, označil Pilný za běžný postup, na obavy pěvkyně z manipulace s materiály reaguje takto: „Já jsem nic neztratil, nepřidal, nevyměnil ani jsem k ničemu takovému nevydal příkaz a o ničem takovém nevím. Navíc se to může stát i v kanceláři Besedy.“
„To není pravda! Postup nestandardní je!“ oponuje pěvkyně,
podle které měl převoz vést k „totální diskreditaci festivalu a exemplárním potrestání zúčastněných“.
Reputaci a dobrému jménu festivalu navíc příliš neprospěl článek Romana Zahrádky v Novinách Chrudim, který Dagmar Pecková považuje za manipulativní. „(…) město vynakládá s pomocí městské pokladny a sponzorů obdobnou částku na hudební festival, který si už v druhém roce svého konání, tedy loni, vysloužil jako „tradiční“ pamětní desku v Klášterních zahradách – a opět za nemalé peníze. Inu, z cizího krev neteče, hlavně, že je pomník na světě…,“ napsal Roman Zahrádka.
Na otázku, zda tento článek festivalu prospěje, starosta Pilný odpovědět nedokázal, připustil však, že pan Zahrádka významně přilil do ohně.
„Interpretoval jsem to, co mi řekl občan na setkání. Pokud jsem to vůbec říkal já, a ne pan Zahrádka. To říkal pan Zahrádka, ne já,“ odpovídá Pilný na dotaz, zda řekl, že festival ztrácí kredit. Dodal, že nejvíce celému festivalu ublížila kauza, kterou Pecková rozviřuje.
„Je tu snaha, aby moje osobnost, morální i společenský kredit byl celou kauzou v Chrudimi zdiskreditován. I kdyby se teď po těch všech špínách situace vyřešila smírem a já konečně v sobě našla klid na pokračování v práci na festivalu, kdo mi zaručí, že se tahle hrůza nebude opakovat? Jak mohu důvěřovat a spolupracovat s lidmi, kteří mě označí za lhářku, aby nemuseli přiznat vlastní chyby? Mám opravdu zapotřebí tohle všechno? Chtěla jsem pro Chrudim vytvořit něco výjimečného. Ale setkala jsem se s neporozuměním a s nepochopením od lidí, kteří nemají o mých činech, ať už minulých, nebo současných ani potuchy,“ říká sedmapadesátiletá pěvkyně.
„Podle mého se jedná o exemplární potrestání mé osoby za veřejné vyjádření mých politických názorů nejenom na demonstracích proti hnutí ANO! A je zrůdné, když člověk ve svobodné zemi nesmí vyjádřit svobodně své myšlenky, aby se nemusel bát odplaty!“ uzavírá Pecková.