Tisíce středoškoláků po celém Česku usedají každé dopoledne, jak je již téměř rok zvykem, k obrazovkám počítačů k distanční výuce. Zatímco ale většina z nich má odpoledne, poté co jim skončí všechny on-line hodiny, volno, jeden z nich zdaleka padla nemá – šestnáctiletý Matyáš Huyer se vedle školních povinností totiž věnuje práci ve své firmě, kterou řídí a kterou se svou společnicí Renátou Březinovou několik měsíců nazpět založil. Jejich společnost 4Kids zprostředkovává a organizuje rekreační akce pro děti i dospělé: od dětských táborů přes teambuildingy až po adaptační kurzy.

„Když máme prezenční výuku, tak je to samozřejmě úplně stejné. Dopoledne škola, odpoledne práce,“ říká v rozhovoru pro Studentské listy mladý podnikatel a souběžně středoškolský student sociální psychologie Matyáš. Jeho jednadvacetiletá kolegyně Renáta naopak potřebu rozložit čas mezi práci a vzdělání nemá: sama má svou pedagogickou školu dostudovanou. „Ke studiu se nyní vrátit neplánuji a věnuji se práci,“ říká Matyášova partnerka ve firemním vedení.

Z účastníka táborů organizátorem

O tom, že se jednou chtějí věnovat organizování rekreačních akcí a práci s dětmi, věděli oba už od mala. „Odmalička jsme jezdili na tábory, a potom jsme jako organizátoři táborů začali pracovat,“ vypráví Matyáš. Když začal pracovat ve velké agentuře, která se organizaci dětské rekreace věnuje, hned věděl, jak říká, že tuhle práci chce dělat celý život. Renátu potom ovlivnilo to, že její vysněné povolání v dětství byla učitelka. „To, že jsem jezdila jako účastník táborů a potom jsem se přesunula na druhý břeh, byla jenom dopomoc to uskutečnit,“ vysvětluje. Stejně jako Matyáš i ona s organizováním táborů začínala jako agenturní pracovnice.

Renáta a Matyáš se poté poznali v jedné z agentur při organizování maturitních plesů, kde se postupně spřátelili a povídali si o tom, co dělají. „Oba jsme měli chuť a sen mít vlastní podobnou firmu. Když jsme si to řekli navzájem, vznikl nápad, že do toho půjdeme spolu,“ popisuje Renáta. Začali tedy plánovat a organizovat. Podle původních plánů měl být jako vlastník firmy úředně zapsaný Matyáš. To je možné na základě novely občanského zákoníku z roku 2014, po níž se lze vedle uzavření manželství nechat od šestnácti let předčasně zplnoletnit za účelem založení vlastní firmy. Například ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v Česku takto podnikalo podle dat ministerstva průmyslu a obchodu devatenáct osob mladších osmnácti let. „Tato možnost však nakonec padla, v rejstříku tak máme zapsanou Renátu, která je plnoletá,“ vysvětluje Matyáš.

Kontakty – 4Kids – Léto bez hranic z. s.
Matyáš Huyer, Zdroj: 4Kids

Plánování v době covidu

Firmu tak aktuálně vedou spolu, oba zastávají pozice výkonných ředitelů a jednatelů. Matyáš je pak hlavním vedoucím na dětských táborech a členem realizačního týmu, který připravuje program akcí. V realizačním týmu působí i Renáta, která zároveň zastává roli táborové zdravotnice. Ve 4Kids ale nepracují zdaleka jako jediní. „Moje pravá ruka je samozřejmě Renáta, jinak ale máme další dva kmenové zaměstnance a externí animátory,“ přibližuje Matyáš.

V současné době firma funguje několik měsíců, přípravy a plánování ale probíhaly už zhruba rok. Objednávky spustili se začátkem letošního roku. 4Kids tak vznikla a funguje téměř výhradně v době pandemie – přitom oblast dětské rekreace je jedním z výrazně zasažených odvětví. „Nevím, jestli je současná doba k budování podobné firmy úplně vhodná, ale ten projekt stál dost dlouho, tudíž jsme se s tím snažili vyjít na povrch co nejvíc,“ říká Matyáš. „Pokud rozjetí firmy nebude možné v těchto letech, tak to bude možné později“. Aktuálně tak řeší především to, zda bude v závislosti na epidemiologických opatřeních v létě vůbec nějaká dětská rekreace možná. A pokud ano, zda o ni bude zájem.

Věk? Hlavní je mít chuť to dělat

Jinak jsou ale přípravy na letošní sezonu v plném proudu. Na léto jsou naplánované příměstské tábory ve spolupráci s Bridge Academy, jako například ten s tématikou programování v Minecraftu, v současné době ve devatenácti turnusech v osmi městech republiky. Na přelomu roku připravují ve 4Kids jednu školu v přírodě, v příštím roce potom několik turnusů letních táborů. Zorganizovat takový dětský tábor, jak říká Matyáš, rozhodně jednoduché není. „Každý tábor musí splňovat spoustu podmínek, bez nichž by nemohl vůbec pracovat,“ říká mladý firemní ředitel a jednotlivé podmínky vyjmenovává.

„Přísná jsou především hygienická pravidla, jak v ohledu ubytování, tak v ohledu stravy,“ objasňuje. Na kterýkoliv tábor může anonymně nebo bez ohlášení přijít na kontrolu hygiena, po nesplnění standardu čeká pokuta. Na táboře nesmí pracovat nikdo, kdo není certifikovaný, proškolený, osvědčený v oboru nebo způsobilý ke své práci. Krom toho všeho je třeba pochopitelně nezbytné zajistit program, ubytování a dopravu.

Kontakty – 4Kids – Léto bez hranic z. s.
Renáta Březinová, Zdroj: 4Kids

Nepotýkají se v souvislosti s tím, že jako výrazně mladí lidé mají na starosti tolik náročnou a zodpovědnou činnost, s nedůvěrou ze strany zákazníků, rodičů dětí? Renáta to potvrzuje, zároveň však nechce zabíhat do detailů. „Je přirozené, že si někdo položí otázku, jestli nám posílat děti, když jsme takhle mladí. My s Matyášem máme myslím, dost zkušeností, protože v oboru pracujeme spoustu let, ale to rodiče dětí nemusí vědět,“ odpovídá. Jinak trvá na to, že jejich mladý věk není při budování firmy žádnou překážkou. „Myslím si, že je jedno, jestli jsme mladí nebo staří. Je třeba mít hlavně motiv, chuť to dělat, narodit se proto,“ přináší svůj pohled Renáta. A naopak v souvislosti s věkem vidí pozitiva.

„Je pro nás výhodnější, když jsme dětem věkově blíž, protože jsme si tím, v čem žijí oni, nedávno prošli. Můžou k nám mít i daleko větší důvěru, například se i svěřit, kdyby měli nějaký problém,“ uvažuje výkonná ředitelka a její pracovní partner doplňuje, že to jistě souvisí i s jejich vzděláním – Renáta je, jak bylo zmíněno, vystudovanou pedagožkou a Matyáš je studentem sociální psychologie.

Skvělý a energický člověk

Minimálně zatím s činností firmy, jak se zdá z referencí na webových stránkách společnosti, zřejmě panuje u zákazníků spokojenost. „Matyho s Renátkou znám moc dobře, mám s nimi skvělé zkušenosti,“ píše v jedné z nich zákaznice podepsaná jako Jana P. „Matyáš je skvělý a energický člověk, který do dětského kolektivu přinese zábavu a dobrou náladu,“ píše v další referenci muž podepsaný jako Erik E. A to potvrzuje i jeho partnerka Renáta: „Matyáše vidím jako optimistického a hodně energického člověka. Je velmi aktivní a je na něm vidět, že chce pro děti dělat všechno a obětuje tomu veškerý volný čas. Na to, kolik mu je, je na něj obrovský spoleh“.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..