„Vytvořit most mezi studenty a ministerstvem školství”. To je cíl, který si klade nově vznikající studentská organizace – Národní studentský odboj (NSO). Proč vznikla a jak chce svůj cíl naplnit? Ptali jsme se předsedy NSO Jana Němečka.

Proč jste se rozhodli založit Národní studentský odboj?

Bylo za tím víc důvodů. Já jsem čtyři roky působil ve studentských parlamentech a nelíbilo se mi, jak to dělají. Řekl jsem si, že to musíme změnit. Našel jsem si čtyři další studenty a společně jsme začali vymýšlet, jak bychom ten problém chtěli vyřešit. A nakonec jsme došli k tomu, že založíme Národní studentský odboj.

Jaký problém jste chtěli vyřešit?

My jsme NSO nezaložili proto, abychom řešili nějaký konkrétní problém, ale abychom mohli řešit budoucí problémy, které mohou nastat. Chceme víc komunikovat s ministerstvem školství a dát studentům možnost vyjádřit svůj názor. Aby nás ministerstvo vyslyšelo, což teď bohužel nefunguje. Prosby od studentů zůstávají nevyslyšeny.

Takže primární motivací bylo zlepšení komunikace s ministerstvem.

Chceme vytvořit most mezi ministerstvem školství a studenty, abychom byli tím zprostředkovatelem, který umožní studentům říkat své názory, prezentovat je a obhajovat je přímo před ministerstvem.

Podobní zprostředkovatelé – jiné studentské organizace – už ale existují, napadá mě například Česká středoškolská unie. Nejste tedy už trochu zbyteční?

Na to se mě ptali i někteří členové ČSU, kteří byli trochu naštvaní, že vznikáme. Já ale myslím, že nejsme zbyteční, jsme další proud. Myslím si, že je nesmyslné sdružovat všechny studenty do jedné organizace, ani to nemáme v úmyslu. Chceme ale dát prostor dalším studentům, kteří mají třeba jiný názor než ČSU, aby si zkusili jiné prostředí. Nejsme konkurence ani se o to nesnažíme, naopak chceme v budoucnu navázat spolupráci s dalšími studentskými organizacemi a pak společně jednat s ministerstvem. V tom je ta síla, že budeme řešit problémy jako všichni studenti, a nejenom jako jedna organizace. To je moje vize.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Národní studentský odboj (@nso_cz)

Co konkrétně bys chtěl řešit s ministerstvem?
Nejdeme do toho s tím, že chceme vyřešit nějaký konkrétní problém, ale s tím, že dáme studentům prostor obhajovat svoje názory. Chceme být zprostředkovatelem, mostem mezi studenty a ministerstvem školství. Konkrétní věci musíme projednat s odborníky.

Už jste zprostředkovali nějaké názory studentů?

Zatím ne. Začali jsme teprve 1. ledna, takže teď řešíme fungování a budujeme základnu. Jsem moc nadšený z našich členů, kterých už je přes 60. Myslím, že jsme je tím nadšením nakazili, pořád chrlí nápady. Už teď začínáme budovat další projekt, který dovysvětlím, jestli budu mít prostor.

O co jde?

Máme pět týmů – jazyky, projekty, politika, PR a finance. A právě v týmu projekty vznikl nápad, že bychom mohli dělat workshopy, na kterých by se lidi naučili věci, které se ve škole nenaučí, ale do života je potřebují. Nechci úplně zabíhat do konkrétních věcí, protože na tom pořád pracujeme, ale bude to celek workshopů.

Takže chcete částečně suplovat školy?

Ne úplně suplovat, ale spíš dát studentům něco nového, co je škola nenaučila. Různé workshopy už existují, ale nejsou ucelené. My to chceme ucelit.

Když nás bude dost, tak nás vyslyší

Vraťme se ještě ke školství. Zmiňoval jsi, že budete chtít vzdělávací problémy konzultovat s odborníky. Už jste s nějakými v kontaktu?

Zatím jsme se jenom ptali na názor učitelů, ale odborníky na samostatné problematiky jsme ještě nekontaktovali, protože nemáme konkrétní problémy.

A s ministerstvem taky ještě nejste v kontaktu?

To budeme dělat ve druhé fázi. Momentálně pracujeme na zázemí, abychom dali studentům možnost se přidat a společně vytvořit most k ministerstvu.

A bude mít ten pomyslný most i druhý konec?

Předpokládám, že nám ministerstvo vyjde vstříc. Zatím bohužel nemá dlouhodobou spolupráci se žádnou studentskou organizací, ale my se o ni pokusíme. Chceme si taky udělat kontakty a navázat spolupráci s ostatními studentskými organizacemi, abychom za sebou měli něco, o co se můžeme opřít, a říct: Chceme změnu a vyslyšte nás. Jsem si jistý, že když nás bude dost, tak nás vyslyší.

Vím, že teprve začínáte a řešíte zatím hlavně organizační věci, ale zajímalo by mě, jestli nemáš nějaké konkrétní problémy, které bys chtěl s ministerstvem řešit?

Upřímně bych do toho nechtěl úplně zabíhat. Já i ostatní členové máme svoje názory a mezi sebou si je říkáme. Jsou věci, které nám vadí, ale nejsou podložené odborníky. Nějaký student může například chtít, aby se hodiny zkrátily na 25 minut. Proto bych to tu nerozebíral.

Nějakého možného zájemce o členství v NSO by ale názory předsedy na témata týkající se školství mohly zajímat, ne? Není to relevantní otázka?

Chápu to, rád bych řekl nějaký příklad, ale nechci do toho zabředávat. Pak se totiž začneme bavit o nějaké problematice…

Můžeme.

Ale asi bych teď svoje názory neříkal. Jsme ve fázi, kdy to řešíme obecně a chceme studentům zprostředkovat možnost komunikovat s ministerstvem.

Podívejte se na fotoreportáž z pondělní demonstrace za otevření škol, která se konala před ministerstvem školstvím ?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pondělí 8. února 2021

 

Dobře. Na závěr by mě zajímalo, proč jste si vybrali název odboj. Když jsem ho poprvé viděl, tak mi přišel příliš agresivní.

Naprosto to chápu. Chtěli jsme dát najevo, že nejsme spokojení se školstvím a že se jako studenti dokážeme semknout a něco vytvořit. Bavili jsme se o dalších názvech, protože je jasné, že se na to lidi napoprvé nedívají pozitivně, ale věřím, že když nás poznají, tak uvidí, co děláme a že odboj je jen název. Chceme ukázat našimi činy, že to nehraje roli.

Nemůže vám ale ta válečná rétorika uškodit, i z hlediska PR? Nedívají se lidé hlavně na obal?

Na začátku jsme to řešili, dokonce nás právník přesvědčoval, jestli nechceme zvolit jiný název. Že s ním bude horší s někým jednat. Ale už teď slyším, že mi někdo říká: Ty jsi v tom odboji, to je super! Někdo to může brát jako špatnou reklamu, ale každá reklama je dobrá a ten název se člověku zafixuje do paměti. Kdybychom zvolili místo odboje organizaci a měli bychom stejnou zkratku, tak na rovinu: kdo by si to pamatoval? Tím odbojem dáváme najevo, že jsme jiní a že to myslíme vážně. Ale nechceme proti nikomu bojovat, nechceme svrhnout ministerstvo, ale chceme bojovat za to, aby byl vyslyšen názor studentů.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..