Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Elita na humanitární misi
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Po včerejším předávání hudebních cen Anděl společností rezonuje kromě výkonu moderátora galavečera také vystoupení dvaceti umělců. Některými spoluobčany jsou tyto elity české kultury považovány za nacisty. Jiní je zas vidí jako oportunisty snažící se o co nejvlídnější mediální obraz za každou cenu. Poklady umělecké scény se opět ukázaly jako lidskoprávní morální majáky zasluhující si jednu z ulic v karlínském Rohan City. Nyní pragmaticky vyžadují klid zbraní v Izraelsko-Palestinském konfliktu. V textu průběžně cituji z jejich otevřeného dopisu vládě a prezidentu republiky.

„Jako lidé, kteří mají rodiny, děti, přátele a známé jsme přesvědčeni, že každý lidský život je stejně důležitý, a to bez ohledu na národnost, víru, etnickou příslušnost či jiné atributy. Proto zcela odsuzujeme zabíjení palestinských i izraelských civilistů.“ Dobrá. Kdy přijdou s iniciativou Ceasefire for Sudan? Peace for Myanmar? Slay for Yemen? Ono naskakování na kulturně liberální trendy, jakým se podpora Palestiny bezpochyby stala, spolu s do očí bijící podporou globálního ekonomického a korporátního systému, napomáhajícího tvořit tyto světové konflikty, se jeví jako hluboce pokrytecké chování.

„Vyzýváme českou vládu, aby ctila všechny lidské životy a neprodleně vyzvala ke klidu zbraní, ukončení bombardování Gazy a k trvalému příměří. Dále také k okamžitému ukončení blokády jídla, vody, elektřiny a humanitární pomoci a k bezpečnému propuštění všech palestinských i izraelských rukojmích.“ Tuto vládu umělci většinově podporovali od počátku. Část z nich pomohla ekonomicky liberální a kulturně konzervativní vládě k vysněným korytům prostřednictvím dnes již moudře bdícího Milionu chvilek. Snad v nich nehlodá svědomí po všech těch vládních odmítnutí nejpalčivějších lidskoprávních témat. Dostali, po čem celou dobu prahli.

„Kromě bolesti a smutku za všechny civilisty a jejich blízké po celém světě nás motivuje nezlomná vůle postavit se za naši společnou lidskost. Stojíme za svobodou, spravedlností, důstojností a mírem pro všechny. Chceme zastavit další krveprolití a umožnit dětem žít život, na který mají právo stejně jako děti naše.“ Tak prosím, nechť uspořádají něco podobného, jako když americké celebrity před lety nahrály charitativní singl We Are the World pro tehdy hladomorem sužovanou komunistickou Etiopii. Problematických oblastí, kde bohužel umírají děti, je na světě mnoho.

„Odmítáme vyprávět budoucím generacím příběh o tom, jak jsme mlčeli a nic neudělali, když byly na tom samém kontinentu vražděny statisíce dětí a dvoumilionový národ.“ Aha, dobře, rozumím. Přeji vám vyšší zisky, které následně můžete vynaložit na řešení všech světových konfliktů, občanských válek, pučů, vojenských převratů a podobně.

Na závěr pro jistotu čtenáři vysvětlím svůj postoj k Izraeli a Palestině. Hamás jsou teroristé a Izrael má právo se bránit. Ne každý Palestinec je ale člen Hamásu. Izraelský apartheid a Bibiho vláda s fašisty také není úplně košer.

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..