Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Jeden den v roce
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Příští pátek nás čekají oslavy 17. listopadu – dne, kdy naše země udělala jeden z prvních velkých kroků od totality ke svobodě a demokracii, ale také smutné připomínky uzavření vysokých škol v roce 1939 při nacistické okupaci.

Při výročí před dvěma lety zvedla vlnu vzrušených diskuzí glosa redaktorky Seznam Zpráv Evy Soukeníkové, která v textu poměrně necitlivě marginalizovala význam každoročních (přiznejme, že málo se obměňujících) připomínek jednoho z nejdůležitějších výročí v novodobé české historii, a volala po větší míře upozorňování na aktuální problémy, jimž naše země čelí. Stejné téma zcela jistě vyvstane i na konci příštího týdne, odpověď na volání novinářky a jí podobných by se ale měnit nemělo.

Svět i Česká republika čelí zcela bezpochyby mnohým bezprecedentním výzvám, na jejichž výsledku závisí budoucnost nás všech. To, že o nich rozhodujeme přímo či nepřímo my, svobodní občané s právem demokratické volby, je ale výsledek několik století trvajícího boje proti různým formám lidského utlačování. A právě proto stojí za to si toto (nakonec naštěstí vítězné) úsilí předchozích generací připomínat.

„Na nikoho, kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto,“ řekl Václav Havel ve svém prvním novoročním prezidentském projevu v roce 1990. Diskuzemi, workshopy, čtením i obyčejným lidským shledáváním vyjadřujeme úctu těm, kteří v boji za naše dnešní samozřejmosti schytávali rány pendreky, byli vyhazováni z práce nebo marnili dlouhé roky v chladných celách.

V pátek na Národní třídě zapálím svíčku a dovolím si, vážené čtenářky a vážení čtenáři, tvrdit, že nás bude více. Následně se můžeme pustit do řešení aktuálních problémů, zbývá nám na to celých 364 dní. Myslím, že jeden 17. listopad, nás od jejich řešení zase tolik nezdrží. Na jeho význam a s ním nabyté celospolečenské hodnoty bychom ale neměli zapomínat po celý rok.

Nedělní tečka je nový pravidelný týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..