S blížícími se evropskými volbami se volební kampaně konečně dostávají do závěrečné fáze. Všemocné algoritmy sociálních sítí směle usoudily, že si moji pozornost zaslouží především hnutí Starostové a nezávislí. Zřejmě si usmyslely, že stále spadám do voličské kategorie 18-24 let. Každý den se tak potkávám s influencery, podcasty a mladými nadějnými kandidáty. Tvrdí, že mluví za všechny z generace Z. Ptal se však někdo mladých, jestli se cítí být reprezentováni zbohatlými influencery a neautentickými politiky?
Podcast Euforie je bezesporu bolestivý poslech. Ani počáteční Óda na radost posluchači moc radosti nepřinese. Ta se rozplývá hned v prvních deseti minutách, kdy se řeší všeobecná témata, která jsou vlastní „celé“ mladé generaci.
Paní profesorka Nerudová typickými frázemi přesvědčuje diváka o svých nezlomných znalostech problémů, jež sužují dnešní zpovykanou mládež. Influencerka Tereza Koubková (Holka z Letné) ví, že lidé řeší i jiné, třeba i důležitější záležitosti. Musí se jim ale důkladně vysvětlovat, aby volili toho, kdo je skutečně řeší.
Prostřednictvím pana Farského přišli na řadu i takzvaní hranatí petrolheadi. „Čím víc to kouří, tím víc je chlap. Jak se s nimi bavit? Jak jim vysvětlovat, že klima není druhořadý problém?“ Na tuto hrozně hezkou otázku vzešla odpověď z úst zástupkyně generace Z: „Je třeba zlidštit komunikaci.“
V posledních dnech naneštěstí vidíme onu polidštěnou komunikaci hnutí STAN ve formě kobercového náletu na pravicového motoristu Filipa Turka. „Je nejvyšší čas ho konfrontovat,“ zavelela paní profesorka. Turek sám o sobě rozhodně není svatý a nebojí se své internetové kritiky oslovovat napřímo, někdy i necitlivým způsobem. Však ten strach, který v současném establishmentu vyvolal, a zejména u Starostů, je k nezaplacení. Petrolheadi půjdou ke dnu!
Staří dobří přátelé
Mimo tohoto výstřelu z Aurory však pojali Starostové změnu vizuálu a komunikaci velmi zkušeně a profesionálně. Atraktivní liberální vzhled a mladý Evropan Adam Trunečka jsou možnou zárukou výhry v těchto volbách. Geniální je také spojení Trunečky s vlivnými influencery naší scény. Takzvaný kamarádský Minecraft stream určitě není součástí kampaně a rozhodně neslouží jako pozvánka pro prvovoliče do Trunečkova STANu.
Je úplně jedno, jestli někdo byl za účast na streamu placený, nebo nikoliv. Fér by bylo přiznat očividnou angažovanost v kampani hnutí STAN a nedělat prvoplánově ze svých věrných diváků a některých prvovoličů idioty. Moc je sice sladká, ale není věčná. Nerad se opakuji, ale v dnešní době by skutečně bylo záhodno přiznávat politickou propagaci. V televizi a v rozhlase politickou reklamu zakazuje zákon. Proč takto neregulovat i internetové tvůrce?
STANaři jsou tedy hnutí pro všechny kulturně liberální mladé s klimatickou depresí, což jsou dle nich „všichni“ mladí v republice. Cílí se na ně nejen reklamami, ale i skrze jejich oblíbené influencery. Paní profesorka Nerudová jim vždy nabízí ta stejná řešení a dokola omílané názory. Industry plant influencer Filip Neruda, věrný „relatable“ syn paní profesorky, se stal novým sympatickým kamarádem všech prvovoličů. Nemá rád komunismus a nechce ho tady. Co dodat, je to prostě frajer.
Starostové by si ale měli uvědomit jednu věc. Jejich spolupracovníci a rodinní příslušníci rozhodně nezastupují všechny mladé v Česku. Nárůst protestního kultu kolem Filipa Turka je toho zářným důkazem. Křečovitá reakce establishmentu jen dokresluje celý obrázek o jeho domnělé „přízemnosti“. Jen tak dál.
Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.