Scény na amerických univerzitách v posledních týdnech často připomínají spíše rvačku fotbalových fanoušků nežli poklidné akademické prostředí. Důvodem jsou propalestinské protesty, jež na mnoha univerzitách přerostly v okupace akademické půdy.
Na situaci je dobré se dívat v několika kontextech, na všechny bohužel není na těchto řádkách dostatek prostoru. Zcela výstižně o nich v pátek mluvil například politolog a vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa na vlnách Českého rozhlasu. Při sledování protestů je dobré si uvědomit jedno. Nikdo nesmí brát protestujícím právo, aby se vyjádřili. Bizarně pak už působí požadavky, aby univerzita studentům okupujícím prostory kampusu zajistila veganskou stravu.
Mnoho lidí se poslední dny pohoršuje nad zatýkáním, s nímž začala americká policie, v jejíchž celách skončily stovky studentů. Není se však nad čím rozčilovat. Orgány konaly poté, co se někteří protestující začali otevřeně hlásit k teroristické organizaci Hamás, která je zodpovědná za teroristický útok na Izrael na začátku loňského října, po kterém izraelská armáda vstoupila do Pásma Gazy, a provolávali antisemitská hesla. Výjimkou nebylo ani napadání židovských studentů, kterých jsou na amerických univerzitách tisíce.
Levicové kruhy hojně rozšířené nejen mezi studenty, ale i v pedagogickém sboru univerzit za Atlantikem často jiný názor nerespektují, zastávají jakýsi domnělý morální imperativ převyšující jakoukoli svobodnou diskuzi.
Univerzity byly vždy jednou z nejsvobodnějších entit demokratických společností a věřme, že ještě dlouho budou. Nesmí je však narušovat nerespektování názorů druhých, neřkuli jejich perzekvování.
Podobná situace už se objevila i v Česku. Skupina lidí, na sociální síti Instagram vystupující pod názvem Academics Against Apartheid, klade požadavky Univerzitě Karlově. Mimo jiné v nich fakticky požadují vyhazov odborníků, jako je Irena Kalhousová, jedna z vůbec největších odbornic na oblast Blízkého východu u nás. „Karlova univerzita musí přehodnotit zaměstnávání osob jako doktorka Irena Kalhousová…“ píše se v prohlášení skupiny.
Zmiňovaní propalestinští radikálové ve čtvrtek demonstrovali u Fakulty humanitních studií UK. Proti jejich jednání se ohradila i děkanka fakulty, podobně jako v USA totiž protestující nerespektovali jiný než svůj názor. „Vzájemný respekt k právům na vyjádření však demonstrující neprokázali: jeden z demonstrujících fyzicky napadl studenta z kolejí, který dával najevo, že s protestujícími nesouhlasí, a zranil ho v obličeji,“ napsala v prohlášení děkanka Věra Sokolová.
Radikalizace studentů se stává čím dál více nebezpečnou, měli bychom si dávat pozor, aby ukřičená menšina o tuto důležitou ctnost, jakou je svoboda bádání a myšlení, demokratickou většinu nepřipravila. Vyhazovy ze zaměstnání či fyzické násilí kvůli názorům symbolizují dobu před rokem 1989, v časech mé generace už ale nemají co dělat.
Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.