V posledních dnech se na sociálních sítích, zejména na platformě X (dříve Twitter), pustili lidoví komentátoři do greenfluencerky Rozárie Haškovcové a novinářky Apoleny Rychlíkové. Provinění? Domnělé pozérství ve vztahu k ochraně klimatu. Místo toho aby své domněnky potvrdili, poukázali jejich komentáře na argumentační fauly a neporozumění tématu.
Greenfluencer, co to zase je?!
První vlnu nenávistných komentářů spustilo vystoupení Rozárie Haškovcové v pořadu Newsroom ČT24. Nejokatěji to bylo vidět u těch, kteří se rozčilovali nad samotným slovem, jímž se Haškovcová v médiích označila: „greenfluencer“. Přitom to je naprosto legitimní označení, které specifikuje, čemu se jako influencerka (zde je doufám význam slova znám) věnuje.
Autory tweetů (exů?), ale pohoršilo i to, že si Česká televize dovolila někoho jako je Haškovcová pozvat. „Proč si nepozvali odborníka,“ komentovali screenshot z pořadu. Nikdo z nich už ale nezmínil, že se její výstup netýkal samotné změny klimatu, ale informováním veřejnosti o klimatické krizi. Haškovcová je totiž jednou z mála internetových osobností, která se environmentálním tématům věnuje.
Navíc se ukazuje, že sociální sítě fungují jako zdroj informací u stále většího množství lidí (polemiku toho, jestli je to dobře, nechme stranou). Je tak pochopitelné, že si Česká televize pozve někoho, kdo dokáže na českých sociálních sítích komunikovat stále víceméně nepopulární téma tak, že zaujme širokou skupinu lidí.
Letíš? Tak mlč
Další pozdvižení vyvolalo oznámení Apoleny Rychlíkové, že odlétá se svým filmem Hranice Evropy na festival HotDogs do Kanady. Sítě však, jak byste možná čekali, nezaplavila vlna gratulací ke snímku se světovým ohlasem, ale obviňování Rychlíkové z pozérství a zájmu o ochranu klimatu jen na oko. Na síti X totiž porovnávali toto oznámení se tři roky starým tweetem z berlínské stávky za klima.
Předně – Rychlíková je novinářka a dokumentaristka. Klimatická krize není první téma, které si s její prací pravděpodobně asociujete. Toto srovnání proto dokazuje zoufalou snahu autorů o vytvoření zprávy, která novinářku znevěrohodní. Hlavní ale je, že ani Rychlíková ani Haškovcová létání nezakazují. Ve vztahu ke klimatické krizi obě upozorňují na systémovost problému a v osobním životě pak zejména vyzývají k uvědomělému jednání.
Tato kauza tak neodhalila pozérství nebo neupřímnost ani u jedné z nich. Poukázala na stále přetrvávající a přiživované dezinformace o klimatu v českém prostředí včetně snahy mnohých zdiskreditovat ty, kteří se tématu věnují. Z těch viditelnějších můžeme jmenovat například Jana Paličku z webu Info.cz, který spadá do mediální skupiny CNC, jíž je většinovým vlastníkem podnikatel v energiích Daniel Křetínský.
Takže místo toho, aby se zdejší veřejná diskuse zabývala relevantními otázkami, nutí těch pár lidí, kteří se tématu (třeba jen částečně) věnují, opakovaně obhajovat sebe a svoji práci. Veřejný prostor pak přenechává těm, kteří v lepším případě problematice nerozumí, v horším záměrně znevažují odborníky a debatu se snaží znepřehlednit, ovlivnit dezinformacemi a lživými výroky. Tím se ale lidé odrazují od zájmu o klima a závažnost klimatické krize záměrně zlehčují.
Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní. Autorkou dnešního vydání je výjimečně šéfredaktorka Studentských listů Anna Dostálová.