Včera se v sousední Bratislavě sešlo několik stovek sportovních fanoušků a příznivců krajní pravice, aby protestovali proti koronavirovým opatřením. Dnes se obdobná demonstrace konala i v Praze na Staroměstském náměstí. Z celé republiky se do hlavního města sjely tisíce demonstrantů, aby protestovali proti současným vládním zákazům. Studentské listy byly u toho.

Hned v úvodu demonstrace jsou všichni přítomní vybízeni k dodržování rozestupů a nošení roušek. Většina účastníků ale zákonná opatření nedodržuje. Organizátorka také všechny demonstranty prosí, aby se nenechali vyprovokovat k násilí a výtržnostem. Již nyní je evidentní, že si organizátoři ukousli skutečně velké sousto a demonstrantů je mnohem více, než se dalo očekávat. Přesto zatím vše, až na pár urážlivých hesel na adresu vládních činitelů, vypadá jako klidné setkání.

Ve dvě hodiny jsou už na Staroměstském náměstí davy lidí. Celý areál je hlídán desítkami policistů, kteří kontrolují občanské průkazy příchozích a zdali nikdo nemá zbraň. Policie ČR poté na svém twitterovém účtu zveřejňuje, jaké zbraně (včetně petard a revolveru) s sebou někdo z účastníků přinesl. Přesně ve dvě hodiny vystupují organizátoři akce ze spolku HON a demonstrace začíná.

Média jako hlavní viníci

Jako první mluvčí vystupuje boxer Ondřej Pála. Ten kritizuje roušky ve školách, současného ministra zdravotnictví i média, která dle jeho slov dnešní demonstraci vykreslí pouze jako sraz chuligánů. Obecně se celým protestem nesl jasný narativ, popisující média jako jednoho z hlavních viníků současného stavu. Dle Pály mimo jiné také nedávají prostor diskuzi a nezvou si skutečné odborníky, kteří se k pandemii vyjadřují v jiném duchu než hlavní proud. V závěru se zavázal, že pokud bude skutečně potřeba pomoci, sám půjde jako dobrovolník hned do první nemocnice.

Další mluvčí, pod přezdívkou Oskar, zdůrazňuje, že demonstraci nikdo neplatí a nesponzoruje, vznikla pouze z vlastní iniciativy. Ze současného stavu viní také převážně média, kterým údajně nejde o blaho lidu, ale jen o šíření paniky, na které se podílí svým chaotickým vystupováním i vláda. Kritizuje také zrušení sportovních akcí, na kterých tratí kluby, a limitaci kultury.

Foto: Julie Šafová

Další vystupující Michal Dráblík svou kritiku směřuje především k současnému ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Podle Dráblíka ministr nechce, aby lidé volně žili a děti se vzdělávaly. Také prý podporuje klinickou studii na vakcínu, která nyní stojí před soudem ve Spojených státech a má údajně hrozivé vedlejší účinky.

S kritikou vlády se přidává i další mluvčí Ivan Sochor, ten říká: „Chceme rekonstrukci vlády a jiného ministra zdravotnictví, také požadujeme, aby jeden ministr zastával pouze jedno ministerstvo a aby na ministerstvu financí neseděla mafiánská tchýně“.

https://www.instagram.com/p/CGfKC0pBN0I/?utm_source=ig_web_copy_link

Mnozí vystupující pranýřují i vládní statistiky a systém, jakým se sčítají pozitivní případy. Z úst jednoho z vystupujících zazní dokonce věta: „Za chvíli bude v zemi více pozitivních než obyvatel“. Terapeut Michal Bartoš říká, že koronavirus by se neměl podceňovat, ale nesmí se z něj stát nástroj na změnu ve společnosti. Dle jeho slov míra současných opatření připomíná až válečný stav. Opět klade vinu na sdělovací prostředky se slovy „Média nám dnes říkají, že opatření podporují všichni. Nejsou přitom vůbec slyšet hlasy těch, kterým vláda zakázala podnikat a pracovat.“

Nespokojenost se systémem i konspirace

Oslovili jsme i několik běžných účastníků protestu. „Nesdílím mainstreamový názor a zajímalo mě, kolik lidí je na tom stejně jako já. Nemyslím si, že pochybení je předmětem vlády, ale toho, kdo je nad ní, nahoře ve vedení,“ říká demonstrant z Týnce nad Sázavou. Koho ale myslí oním vedením, které všechna opatření řídí, nám nesdělil se slovy, že se nechce pouštět do spekulací.

Další oslovený pár přijel z Poděbrad. „Zásadně nesouhlasíme s momentální situací,“ vysvětlují svou účast. „Největším pochybením vlády jsou dezinformace, způsob prezentace, zkreslená čísla a plošné zákazy. Vláda je nepřipravená, i když na to měla půl roku.“

Foto: Julie Šafová

Zhruba ve tři hodiny vystupují organizátoři s oznámením, že protest končí. Později se dozvídáme, že byl zastaven kvůli nedodržování opatření (ať už se jedná o nenošení roušek, malé rozestupy či prodej a konzumaci alkoholu). V tuto chvíli se situace vyostřuje a davem začínají létat dýmovnice a petardy.

Téměř okamžitě se na několika místech poklidná demonstrace mění v agresivní dav. Dochází ke střetům s policií, která je nucena použít vodní děla a několik demonstrantů zadržet. Toto zakončení demonstrace poněkud diskredituje snahu o poklidný protest i touhu upozornit na chyby v systému a přispět tak ke změně.

Staroměstské náměstí pár hodin po skončení akce. Foto: Natalie Zichová

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..