Karel je dvacetiletý kluk, kterého jednoduše poznáte podle kudrnatých vlasů a podle toho, že zase někam přišel pozdě. Vydal se na cestu právníka, ale pořád neví, co by chtěl v životě doopravdy dělat. Velkou část volného času věnuje skautingu a nejspokojenější je vždycky na táboře, kde není signál a nikdo ho nemůže otravovat. Vyzkoušel si hrát na několik hudebních nástrojů a nakonec skončil u saxofonu. Když mu ještě zbyde nějaký ten čas, rád ho tráví se svými kamarády, rekreačně sportuje a snaží se měnit věci kolem sebe.

Na příbramském Gymnáziu Legionářů oslavili loni 30 let od sametové revoluce projektovým dnem, jednou z mnoha akcí Festivalu svobody na školách. Karel byl tím, kdo s myšlenkou zapojit se do tohoto projektu vůbec přišel. Postupně se přidávali další a další, až se z jednoho nápadu stala událost pro celou školu.

Když se řekne svoboda, co si vybavíš?

Znamená pro mě určitě volnost, že se můžu scházet, s kým chci, říkat věci co chci a pořádat například různé akce, jako byla ta loňská u nás ve škole.

Jak vůbec vznikla myšlenka uspořádat na vaší škole projektový den k výročí sametové revoluce?

Objevil jsem to na Facebooku, kde na mě vyskočila nabídka zapojit se takhle do Festivalu svobody. Tak jsem to poslal do skupiny lidí, se kterými jsme už předtím organizovali akce, jako byla třeba studentská stávka Vyjdi ven. A nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme a projektový den zorganizujeme.

Kdy jste se pustili do příprav? Co bylo nejtěžší?

Už asi dva měsíce před tím výročím, kdy jsme si dali první schůzku a tak nějak jsme si řekli, jak bychom to chtěli uspořádat. Pak jsme se scházeli každý týden a postupně to ladili. A co na tom bylo nejtěžší? Asi připravit program pro všech 550 studentů, aby každý v danou chvíli mohl někde být. Tak to bylo hodně workshopů, besed a dalších aktivit, které jsme museli připravit.

Co bys vyzdvihl z programu, který jste loni připravili?

Nejvíc se mi líbil doprovodný program festivalu, jako byla sametová kavárna nebo výtvarný koutek na téma „Co pro mě znamená svoboda”. Celkově byly super některé besedy, jako třeba s moderátorem Jakubem Železným, to se povedlo hezky, že k nám přijel. Nebo spartakiáda a branná výchova. Ta se odehrávala ve školním bunkru, který se konečně využil, a bylo to takové hodně autentické.

Jaké hodnoty spojovaly vás, kteří jste se u organizace projektového dne sešli?

Určitě chuť něco změnit, podporovat demokracii a život ve svobodné zemi. A samozřejmě předávat tyto hodnoty ostatním lidem.

Co jste si na tom všem nejvíc užili?

Já osobně jsem si nejvíc užil zpívání a hraní na kytaru ve školním klubu, kde byla i právě sametová kavárna. Takže člověk si mohl koupit něco dobrého, kafe, nějaký dortík a jít si zazpívat Kryla do klubu. A nejlepší na tom všem byla zpětná vazba od učitelů i od žáků, podle kterých to byl konečně nějaký den, který si ve škole fakt užili (smích).

Zapojit se mohou střední školy (a nově také žáci a učitelé 2. stupně ZŠ) i letos, nově v rámci projektu Samet na školách. Program o moderní historii i aktuálních společenských tématech, sametový happening, vystoupení pamětníků, oživení výuky. Fantazii se meze nekladou. Na první říjnový víkend chystají organizátoři také sametovou dvoudenku – program nabitý tipy, jak zorganizovat podobnou akci, jakou uspořádali loni třeba studenti z Příbrami. Nabídku všech aktivit najdete na www.sametnaskolach.cz.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..