Jen marně byste na čele celosvětového žebříčku nejlépe hodnocených univerzit na světě hledali známé školy Harvard, Cambridge, Oxford či Yale. Na prvním místě žebříčku se totiž už posledních několik let nachází Massachusetts Institute of Technology, zkráceně MIT.

Podle serveru Topuniverisities a jejich žebříčku je nejlepší univerzitou americká MIT. Americké univerzity drží i další 3 místa a až na pátém místě je univerzita z jiného kontinentu – britský Oxford. V TOP 10 je jediný zástupce, jenž není ve Spojeném království či ve Spojených státech, a to švýcarský ETH Zurich (Curych).

České univerzity si ovšem v tomto žebříčku tak slavně nevedly. Pražská Karlova univerzita je až 317., ČVUT pak 531.–540. Mimo prvních 500 škol se umístila Masarykova univerzita v Brně, po ní VUT s Palackého univerzitou v Olomouci.

Minulý rok přitom byla „Karlovka“ 314. a ČVUT 491.–500., lze tedy pozorovat zhoršení.

A jak to je na Slovensku? O sto úrovní níže pod našimi univerzitami se nachází Univerzita Komenského v Bratislavě a Slovenská technická univerzita v Bratislavě. České univerzity tak ze srovnání s poměrně velkým odstupem vycházejí lépe než ty slovenské.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..