Už od roku 1921 uděluje americká Akademie filmového umění a věd ceny Oscars. Mezi kategorie, ve kterých se cena předává, patří například nejlepší střih, nejlepší píseň, nejlepší cizojazyčný film a další.

Výsledkem, na který všichni čekají snad s největším napětím, je cena pro nejlepší film. Tenhle rok si ji odneslo road movie v hlavní roli s Viggo Mortensenem – Zelená kniha. Příběh o přátelství, rasismu a porozumění si kromě Oscara za nejlepší film odnesl i dva další, a to za nejlepší originální scénář a za nejlepšího herce ve vedlejší roli, kterou si převzal Mahershala Ali. Mimo Zelenou knihu jsme ho mohli vidět i v seriálu BBC – House of Cards, kde si zahrál roli Remyho Dantona, nebo ve filmu Moonlight, za který získal, také za vedlejší mužskou roli, svého prvního Oscara.

Nejvíce zlatých sošek si odnesl životopisný, hudební film o skupině Queen, s názvem podle nejslavnější písně skupiny – Bohemian Rhapsody. Cenu za nejlepšího herce si za ztvárnění frontmana kapely, Freddieho Mercuryho, odnesl Remi Malek. Znát ho můžeme například z filmů Noc v muzeu, Rozbřesk – 2. část, Moje krásná učitelka, nebo ze seriálů Já, robot a Gilmorova děvčata. Dále si film Bohemian Rhapsody odnesl Oscara za nejlepší střih zvuku, za nejlepší mix zvuku a za nejlepší střih.

Za nejlepší výpravu, nejlepší kostýmy a nejlepší hudbu si tři sošky odnesl marvelovský sci-fi film – Black Panther. Předlohou se stal stejnojmenný komiks Stana Lee a Jacka Kirbyho, hlavní roli si zahrál Chadwick Boseman. V roli Black Panthera se objevil i ve filmech Captain America: Občanská válka, nebo v novějším Avengers: Infinity War. Mimo Ch. Bosemana si jednu z rolí zahrál i Martin Freeman, představitel Bilba z LOTR série a dr. Watsona v britském seriálu Sherlock.

Nejlepším cizojazyčným filmem, se stejným počtem Oscarů jako Black Panther, se stal mexický historický snímek Roma. Sleduje život služebnice Cleo a přibližuje tak divákům situaci a poměry v Mexiku 70. let dvacátého století. Režisér oscarového filmu Gravitace – Alfonso Cuarón – tak vyhrál už podruhé cenu za nejlepší režii a nejlepší kameru, a zároveň s tím se stal i prvním režisérem vůbec, který cenu za kameru získal.

Devět nominací neproměnil historický komediální film Favoritka, na nějž je pohlíženo různě. Sám o sobě je hodně kontroverzní, nebojí se zobrazovat ošklivé, vulgární nebo úchylné scény a situace vést až do absurdna. Bohužel pro tvůrce si odnesl jen jednu sošku. Ta byla udělena, v kategorii nejlepší herečka, Olivii Colman za ztvárnění britské královny Anny.

Za nejlepší herečku ve vedlejší roli byla oceněna Regina King ve filmu If Beale Street Could Talk (Kdyby ulice Beale mohla mluvit). Snímek je zasazen do New Yorku 70. let a vypráví o lásce mezi mladou dívkou a jejím přítelem, který je později uvězněn za zločin, který nespáchal.

S jedním Oscarem skončilo i drama Vice, které si odneslo pouze sošku za nejlepší make-up a hairstyling. Životopisný film o cestě Dicka Cheneyho na úřad viceprezidenta USA, tak neproměnil sedm nominací.

Sošku za nejlepší krátkometrážní film dostal snímek Skin. Ústřední postava malého bílého chlapce žije s rasistickým otcem, který svého syna považuje za nacistickou novou krev.

Nejlepším celovečerním animovaným filmem se stal Spider-man: Paralelní světy.

krátkých animovaných filmů vybrala akademie Bao, vyprávějící o čínské matce, která si přeje znovu prožít mateřství. To je jí umožněno, skrze malý obživlý knedlíček.

Na poli dokumentárních filmů zvítězil snímek o horolezectví – Free Solo.

krátkých dokumentů obdržel cenu snímek Period. End of sentence, který si dává za cíl přestat tabuizovat téma menstruace a pomoct v rozvojových zemích s osvětou a jasným pohledem na věc.

Dále byli oceněni:

Bradley Cooper a Lady Gaga za píseň ústřední píseň filmu Zrodila se hvězda – Shallow.

Drama První člověk za nejlepší vizuální efekty.

A za nejlepší adaptovaný scénář snímek BlacKkKlansman.

Anna Štětková

Redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..