Před rokem dne 17. října jsem se rozhodla své narozeniny oslavit darováním krve, tento rok jsem krev darovala podruhé.

Většina lidí se odběru bojí, proto ani nepřemýšlejí o tom, že by krev někdy v budoucnu darovali. Jeden odběr ale může zachránit až tři životy a pocit z vykonání dobrého skutku je k nezaplacení. Kromě možnosti řídit automobil dosažením 18 let dostáváte také možnost darovat krev. Právě tohoto jsem využila při první příležitosti, tedy v den mých 18. narozenin.

Odběry probíhají v transfuzních odděleních jednotlivých nemocnic. Při vstupu dostanete dotazník, ve kterém vyplníte, zda netrpíte žádnou chorobou, která by mohla ohrozit kvalitu krve a kde v zahraničí jste byli v posledních šesti měsících. Na základě tohoto dotazníku lékař posoudí, zda jste schopni krev darovat.

Dalším stanovištěm je odběr vzorku krve, který je analyzován speciálními přístroji. Ve vyšetřovně vám pak sdělí, zda má krev správný obsah a vy se pak můžete přesunout na finální stanoviště. Při nedostatečném obsahu hemoglobinu dostanete doplňkové tabletky železa, které pak měsíc užíváte.

Před samotným odběrem je občerstvovna, kde jsou k dispozici rohlíky a tekutiny na doplnění. Samotný odběr trvá kolem 5 až 10 minut. Záleží to na množství tekutin v těle a na obsahu tuku v krvi. Čím více tuku a méně vody, tím to bude téct pomaleji. Odebírá se 450 ml periferní krve z předloktí. Při prvním odběru můžete zaznamenat tlak v ruce, při dalších by se komplikace opakovat neměli.

Po provedení by měl člověk zůstat cca 20 minut v ordinaci, aby byl pod dohledem lékařů. Jako odměnu dostane dva žetony na automat se sladkými tyčinkami a teplými nápoji a stravenku, kterou může v nemocnici využít.

Odběr krve může být i finančně ohodnocen snížením základu daně z příjmu o 3000 Kč. Dobrovolní dárci získávají různá vyznamenání.

• 1. odběr – kapka krve

• 10. odběr – bronzová medaile Prof. Janského

• 20. odběr – stříbrná medaile Prof. Janského

• 40. odběr – zlatá medaile Prof. Janského

• 80. odběr – zlatý kříž ČČK III. třídy

• 120. odběr – zlatý kříž ČČK II. třídy

• 160. odběr – zlatý kříž ČČK I. třídy

• 250. odběr – plaketa ČČK Dar krve – dar života

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..