Kauza Čapí hnízdo je pravděpodobně největší současnou politickou kauzou v České republice. Základní pozadí případu okolo premiéra Andreje Babiše (ANO) jsme vám nabídli v jednom z našich předchozích článků, v úterý však došlo k dalšímu posunu – policisté oznámili, že ukončili vyšetřování. A očekává se, že do léta podá státní zástupce na českého premiéru žalobu k soudu.

Jak už bylo zmíněno, podrobný přehled najdete na tomto odkaze, přesto si pojďme zopakovat základní informace okolo Čapího hnízda. Vyšetřovatelé viní Andreje Babiše, jeho manželku, jeho děti i další lidi z toho, že se různou mírou a různými způsoby podíleli na podvodu při přijímání 50 miliónové dotace z Evropské unie.

Dotaci přijímala firma Farma Čapí hnízdo (tehdy pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov), která jakožto malý a střední podnik měla na dotaci nárok, ovšem po ukončení přechodného období se přemístila do holdingu Agrofert, jehož kdyby byla součástí, nárok by neměla. Vyšetřovatelé se tak domnívají, že šlo o účelový převod s jedinou motivací – získat finanční prostředky.

Nyní tedy detektivové vyšetřování ukončili, v úterý to oznámil bez dalších podrobností mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbula. Ten také uvedl, že část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení. Předpokládá se, že se týkají premiérova syna Andreje Babiše ml., jenž měl být podle svých slov v reportáži pro Seznam Zprávy kvůli vyšetřování případu unesen na Krym.

Cimbula neuvedl, zda státní zástupce podá případ k soudu, řekl však, že policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Obhájci Babiše a dalších obviněných se ještě nejspíše pokusí případ trochu zdržet, do léta by však mohl podle Respektu přijít žaloba k soudu.

Tu chce i podle serveru Neovlivni.cz hlavní vyšetřovatel Pavel Nevtípil, který má být připraven navrhnout státnímu zástupci podat na premiéra a další obviněné žalobu. Státní zástupce mu nemusí vyhovět, není tedy zatím jisté, že premiér stane před soudem.

Údajně hlavní obviněná Jana Mayerová. Foto: jihlava.cz

Hlavní obviněnou má být podle informací Respektu Jana Mayerová, označená za strůjkyni údajného podvodu. „Ostatní obvinění včetně Babiše staršího jí měli pro podvod vytvořit podmínky,“ píše Respekt.

Mayerová měla podle policie vymyslet princip podvodu a podepsala většinou dokumentů včetně žádosti o evropskou dotaci pro Čapí hnízdo. Aby byli odsouzeni Babiš a spol. jako její pomocníci, musí nejdříve soud dokázat vinu Mayerové. Respekt cituje právníky, kteří mají být do případu zasvěceni, že dokázat úmysl i motiv Mayerové může být složité.

Dá se tedy očekávat, že někdy v létě bude mít Česko obžalovaného premiéra. Případ bude bezpochyby přitahovat ještě více pozornosti než doteď – a to i v zahraničí –, podle Respektu se ovšem může případ pěkně protáhnout. Do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021 tak nejspíše hnutí ANO půjde s lídrem, jemuž hrozí vazba.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..