„Bratři a sestry, zdravím vás pozdravem ‚Řekni ďáblovi ne‘, ďábel je podvodník a nikoho nevede správně.” Tak zní úvodní věta skladby Řekni ďáblovi ne, jejíž autor již není mezi námi. V neděli opustil tento svět Svatopluk Karásek, evangelický duchovní, undergroundový muzikant a člověk pronásledovaný komunisty. Jaký byl život evangelického pastora undergroundu?

Kluk s biblí

Svatopluk, řečený Sváťa Karásek, se narodil v roce 1942 v Praze. Jeho otec byl komunisty pronásledován a zatčen, když bylo Svatoplukovi pět let. V době samého začátku sovětské okupace v roce 1968 se jemu a jeho ženě narodila nedonošená dvojčata, která však zemřela umrznutím ještě při převozu v sanitce.

Během středoškolských studií se seznámil s druhým nepohodlným. Vratislav Brabenec, zakládající a dodnes aktivní člen nejvýznamnější undergroundové kapely The Plastic People of the Universe, byl jeho spolužákem. Každý jsme si přinesli do školy tutéž knihu, vzpomínal jednou Vráťa Brabenec.

V době přísných represí katolické, natož evangelické příslušnosti byla Bible svatá knihou poněkud nepohodlnou. Oba se zajímali o teologii, Vratislav o katolickou, Svatopluk o evangelickou. Režim duchovní práci znemožnil oběma.

Nemohl kázat, tak začal zpívat

Díky mírně uvolněným poměrům československých 60. let se mu podařilo teologii vystudovat a být duchovně činný pět let, v roce 1973 mu však byl odebrán státní souhlas k výkonu duchovenské služby. Tehdy se začal zapojovat do režimu nepohodlných undergroundových akcí.

Nemohl kázat, tak začal zpívat. Od té doby až do roku 1976 působil jako kastelán na severočeském hradě Houska, Statní bezpečnost jej vedla jako nepřátelskou osobu.

Do své v rámci akce Asanace vynucené emigrace v roce 1980 byl několikrát vězněn v rámci procesů se skupinami DG 307 a Plastic People of the Universe. Okamžitě také podepsal Chartu 77.

Po pádu režimu

Po emigraci působil jako evangelický farář v Curychu, v roce 1997 přijal stejné místo v evangelické katedrále u Salvátora v Praze. Na začátku nového století se začal politicky angažovat. Krátce působil v Radě ČT, v letech 2002 až 2006 byl poslancem za Unii Svobody.

Svatopluk Karásek byl člověk, který tvořil úctyhodný duchovní rozměr disentu a zejména undergroundu. Byl to člověk s inspirující hloubkou a obdivuhodnou odvahou. Byl skutečným páterem undergroundu. Byl Bohu sloužící ve jménu těch, kteří v dobách jeho vlády řekli ďáblovi ne.

V nebi je trůn.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..