Právě si prohlížíte „Nemá se předpokládat, že člověk souhlasí se sexem, když se nebrání nebo zamrzne.“ Před sněmovnou proběhla akce za redefinici znásilnění

Dnes se před poslaneckou sněmovnou konal happening za redefinici znásilnění pořádaný Konsentem spolu s Amnesty International. S probíhajícím soudem Dominika Feriho obviněného ze znásilnění i zneužívání a s dalšími odhalujícími se případy obtěžování se ve společnosti opět otvírá debata o sexuálním násilí. Úpravu zákona o znásilnění podporuje i nově zvolený prezident Petr Pavel.

Po nějaké době se opět snažili neziskové organizace připomenout problematiku sexuálního násilí. Na Malostranském náměstí po ránu vyrostly dva stánky a fotokoutek. Lidé se mohli fotit v posteli s transparenty jako „CHCE TO SOUHLAS“ nebo „CHCEŠ TO?“ a „ANO“. Podporu vyjádřila i europoslankyně Markéta Gregorová, která nechala potisknout kondomy nápisem ze svého proslulého transparentu „CHCEŠ PRCAT? ANO!“

Kolem souhlasu se sexem se točil celý happening. Změna zákona, kterou se Amnesty International a Konsent snaží prosadit, chce znásilnění definovat jako absenci konsentu (souhlasu). Současné znění za znásilnění považuje pouze sex provedený na oběti násilím a očekává se, že oběť se bude aktivně bránit.

Problém je ovšem v tom, že až většina znásilnění nejde popsat takto jednoduše. Oběť často prožívá paralyzující „zamrznutí“ a není ničeho schopna, zároveň je nyní těžké postihovat i případy, kdy žena není při plném vědomí. Redefinice by mohla pomoci i omezení victimblamingu, což je přenesení odpovědnosti na oběť a tendence ji nebrat vážně.

K happeningu se připojila i iniciativa Proč jsme to nenahlásili, která vytvořila panely s příběhy obětí, kterým se nedostalo spravedlnosti a po už tak traumatizujícím aktu zažily ještě znevažování, odsouzení či vyhrožování. Také je třeba dodat, že v zemích jako Velká Británie, Belgie, Německo, Dánsko nebo Švédsko už takovou redefinici prosadili.

„Mně přijde trošku škoda, že před sněmovními volbami v roce 2021 nám strany jako ANO, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti přislíbili, že se o nápravu redefinice znásilnění zasadí a dva roky poté jsme pořád ve fázi, kdy se o tom diskutuje. Navíc stále není ani shoda na tom, jestli to bude nebo nebude vládní návrh. Ovšem určitě to, že se to téma sexuálního násilí dostává čím dál tím víc do veřejného prostoru, přispívá k tomu, že veřejnost cítí potřebu nějaké nápravy v téhle oblasti. Takže i politici vnímají, že je to důležité téma a že by se tím měli zabývat,“ říká o významu akce Johanna Nejedlová, ředitelka Konsentu.

Erika Kubálková

Zabývám se v textech hlavně feminismem, různými emancipačními hnutí, aktivismem a případně kulturou. Studuju gymnázium, od příštího roku tělový design na FAVU. Věnuju se umění, poezii, aktivismu a budování láskyplných vztahů s kámošstvem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..