Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zahýbala českou politickou scénou. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval ministra k rezignaci, stejné hlasy se ozývají i od koaliční ČSSD a opozičních stran. Prymula to však na tiskové konferenci odmítl s tím, že pravidla neporušil.

Reportéři deníku Blesk v noci ze středy na čtvrtek přistihli ministra zdravotnictví Romana Prymulu na noční schůzce s 1. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v luxusní restauraci Rio’s na pražském Vyšehradě. Restaurace přitom měla být v době schůzky dávno uzavřená: a i přes den mohla fungovat pouze přes výdejní okénko. A to na základě opatření vyhlášených Prymulou vedeným ministerstvem zdravotnictví.

Jakmile se zpráva začala šířit veřejným prostorem, ozvaly se první výzvy k rezignaci. O demisi požádal Prymulu také premiér Andrej Babiš, ministr to ale o několik hodin později odmítl. „Na základě obrázků, které se dnes objevily v Blesku, to vypadá, jako že jsem něco porušil. Já tady s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,” řekl Prymula na tiskovém brífinku.

Studentské listy měly možnost mluvit s předchozím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Kompletní rozhovor se současným poslancem zvoleným za hnutí ANO přineseme v následujících dnech, nyní vám nabízíme jeho názor na kauzu jeho nástupce Romana Prymuly.

Měl by Roman Prymula odstoupit?

Samozřejmě je to těžko zdůvodnitelné a akceptovatelné vůči veřejnosti. Ministr zdravotnictví je v této době hlavní postavou. Velmi dobře si to pamatuji z doby svého působení. Není to jeden z ministrů, ale člověk, který má na starosti řešení krizové situace – a ona skutečně je krizová, jsme na vrcholu pandemie. Ta pozice vyžaduje, aby člověk šel příkladem. Někdo si může říkat, že to je věc, která není tak zásadní, ale myslím si, že ministr zdravotnictví musí naopak být tím, který bude dodržovat vládní opatření, tak jak byla nastavena, nehledě na to, že je sám nastavuje a chce, aby je občané dodržovali. Z mého pohledu je to něco, co zkrátka není omluvitelné. Je skutečně na místě, aby odstoupil.

Proč si myslíte, že to odmítá? Vyjádření ministra a Jaroslava Faltýnka jdou často proti sobě.

Těžko říct. V situaci, kdy jste pod tlakem, se snažíte najít zdůvodnění. Asi to není úplně šťastné, bylo by férovější říct, jak to bylo. Teď přišla zpráva z vyšehradské kapituly, která se distancovala od toho, že by (Prymula a Faltýnek – pozn. redakce) byli v nějakém jejím soukromém prostoru. Ukazuje se, že ten příběh úplně nesedí. Zkrátka, stalo se, ale měly by se z toho vyvodit důsledky. Právě v době nejvyšší krize je to symbol, a pokud všichni chceme, aby občané dodržovali opatření, tak tohle není dobrý signál.

Vy jste členem poslaneckého klubu hnutí ANO. Měl by Jaroslav Faltýnek odstoupit z pozice předsedy?

To je na dohodě s panem premiérem. On ho vyzval k odstoupení z pozice 1. místopředsedy hnutí (na tu už rezignoval – pozn. redakce). Je otázka, jestli je to na odchod z pozice předsedy poslaneckého klubu. Pro mě je nejzásadnější role ministra zdravotnictví, tam to považuji za symbol. Je to hlavní člověk v boji s pandemií, nastavuje pravidla. Zkrátka to nepůsobí dobře. U pana Faltýnka to taky není nic ideálního. Jestli se rozhodne odstoupit, tak to bude samozřejmě jeho rozhodnutí.

Kdo by mohl být nástupce Romana Prymuly? Na tiskové konferenci padla otázka i na vás. Kontaktoval vás pan premiér?

(směje se) Ne, nekontaktoval. Pro mě je to uzavřená kapitola. Odešel jsem z ministerstva, rezignoval jsem a chci jít jinou životní cestou. Pan premiér mě ani nekontaktoval, ani jsem o to nějak neusiloval.

Nemáte informace o tom, kdo by mohl být Prymulův nástupce? Mluví se o jeho náměstkovi Aleksim Šedovi nebo náměstku FN Brno Janu Blatném.

Nemám, skutečně nevím. Bude záležet na tom, kdo to přijme. Pochopil jsem, že někteří lidé už byli oslovení, ale nepřijali to. Údajně byl mezi nimi ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pan profesor Feltl. V situaci, ve které se nacházíme, není samozřejmě ideální jít na post ministra zdravotnictví. Nejdete tam s vizí změn ve zdravotnictví, musíte jen řešit krizovou situaci.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..