Právě si prohlížíte Nesuď film podle upoutávky aneb Nic ve zlým 

Kvalitu filmu může divák odhadnout už při prvním zhlédnutí traileru. To jsem si přinejmenším myslela již delší dobu, a proto jsem z nového snímku Nic ve zlým nebyla nijak zvlášť nadšená. Co řekla upoutávka o této filmové novotě, bylo: „další americká romanťárna“. Po návštěvě kina jsem ale nabyla názoru, že přísloví nesuď knihu dle obalu má svůj ekvivalent i v kinematografii.

Trochu bizarní zápletka

Film vypráví příběh třicátnice Maddie, v podání oscarové laureátky Jennifer Lawrence, která potřebuje splatit daně na dům. Dluhy jí však rostou přes hlavu, a tak kývne na pochybný inzerát. V nabídce zámožní manželé hledají ženu do 25 let, která by chodila s jejich synem, stydlivým 19letým Percym. Uchazečka by tak Percyho připravila na vysokoškolský život a svět mimo čtyři zdi jeho pokoje. Za tuto neobyčejnou službičku dostane auto, které protagonistka nutně potřebuje ke své práci.

Naše hlavní hrdinka, jež je sice o „pár“ let starší, než v inzerátu chtěli, nepřemýšlí dlouho a závazek na sebe vezme – průšvihy, večírky, sex a alkohol jí nejsou cizí. Celá záležitost se ale zkomplikuje, když Percyho potká a zjistí, že její druh zábavy nevnímá hoch tak docela stejně.

Co (ne)čekat?

Jestliže se rozhodnete vyrazit do kina právě na tento snímek, asi nebudete čekat nepředvídatelné zvraty a oscarový scénář. Předností filmu je především humor, který je postaven na situační komedii a trapnosti postav. Tento typ vtipů rozhodně není pro každého, ale sedne-li vám, rozhodně návštěvy kina nebudete litovat.

Důkazem toho, že i něco jako romantická komedie může překvapit, jsou také herecké výkony. Jennifer Lawrence je jako Maddie velmi vtipná a přesvědčivá. Tato nejnovější role viditelně vystupuje z řady postav jejího dosavadního hereckého portfolia, které se skládá především z dramatu. To dokazuje, jaký herecký rozsah má. Druhý hlavní herec Andrew B. Feldman je zatím menší hollywoodskou hvězdou, ale zazářil stejně jako jeho slavnější filmová kolegyně.

Film mě zaujal i z jiného důvodu. Ač jeho zápletka byla jasná jako úsvit slunce, rozuzlení tak stereotypní nebylo. Obávala jsem se toho, že spolu nakonec postavy, i přes třináctiletý věkový rozdíl, skončí jako pár, což se díkybohu nestalo. Aniž bych toho prozradila mnoho, snímek končí tím, že oba protagonisté dospěli (nehledě na to, že v „oficiálním“ věku dospívání byl pouze jeden z hlavních hrdinů).

Je film problematický?

Nic ve zlým je momentálně pod jistou vlnou kritiky zvlášť v Americe. Diváci mluví o věkovém rozdílu protagonistů a o tom, že kdyby byly role převrácené – tedy muž by chodil s mladou dívkou kvůli nějaké odměně – snímek by kvůli možnému obvinění z formy groomingu nikdy nemohl vyjít.

Zde bych ráda zdůraznila to, že spolu postavy nakonec neskončí, ale i tak chápu, z čeho pochyby pramení. Maddy si hraje s city náctiletého Percyho, ale z toho částečně vyplývá jakési ponaučení a smysl na konci, proto mi to jako divákovi nevadilo. Troufnu si tvrdit, že značná část výčitek o věkovém rozdílu mezi postavami vychází od lidí, kteří celý snímek ani neviděli a pouze reagují na lehce bizarní popis filmu.

Nová letní hitovka?

Za mě je Nic ve zlým něco jako příjemná letní oddechovka, u které se zasmějete. Tvrdit o snímku, jaký je to přelomový biják, se nedá, ale o to se tvůrci podle mě ani nesnažili. Režisér Gene Stupnicky, jenž natočil například i snímek Hodní hoši, na nápad svého nového filmu přišel z reálného inzerátu na Craigslistu. Z těchto pár řádků textu vytvořil skoro dvouhodinový film. Myslím, že i inspirace za snímkem řekne o komediálním duchu díla mnohé. Máte-li v plánu se ukrýt ve chladu kina před 30 stupni venku a zhlédnout něco s nenáročným dějem, u kterého se zasmějete, Nic ve zlým je přesně to, co hledáte.

Bianca Chuffartová

Jsem Bianca, ale říká se mi Bibi. Původem jsem napůl Francouzka, ale nemám ráda sýry a v gratinovaných šnecích si také nijak zvlášť nelibuji. Místo toho ráda píšu. Potkat mě můžete v okolí gymnázia Jana Keplera (někdy i uvnitř).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..