Jste-li vyvolenými a dárky pro své blízké už máte, tiše vám závidím. Nicméně pokud kopete za stejný tým jako já a čtyři dny před Vánoci vám stále nějaké dárky chybí, dovolte mi se s vámi podělit o DIY dárky (diy = do it yourself – pozn. redakce). Jde o dárky, které můžete jednoduše vytvořit sami doma.

Čajová krabice

Patřím mezi milovníky dobrého čaje a minulý rok mě na poslední chvíli, asi tři dny před Vánoci, napadl dárek, kterým bych mohla darovat spoustu čajů… a hlavně relativně levně.

Bude vám stačit krabice od bot, několik vámi vybraných druhů čaje (jak balené, tak sypané), papíry, lepící pásku, sáčky, provázek, fix a dvě hodiny vašeho času.

Z papíru si vystřihnete obdélníčky asi 10 cm x 4 cm a přeložíte je napůl, čímž si vytvoříte vlastní obal pro čaje. Můžete jej popsat, nebo pokreslit, je to na vás. Vyberete si z každého balení čaje, který chcete darovat, dva balíčky, které zevnitř nalepíte do předpřipraveného obalu. Pokud budete chtít zabalit sypaný čaj, stačí odměřit množství na jednu várku čaje a zabalit ji do sáčkového obalu. Ten vytvoříte tak, že ustřihnete ze sáčku čtverec 7 cm x 7 cm. Sáčkový obal pak zavážete provázkem, nebo gumičkou dle vlastní preference.

Záleží na vás, kolik čajových balíčků chcete darovat. Hotové papírové i sáčkové obaly potom vložíte do krabice od bot. Tu si můžete pokreslit zvenku i zevnitř, nalepit na ni vánoční nebo jiné motivy a zkrátka ji ozdobit, jak budete chtít. Do krabice přihodit i čokoládové mince, vánoční přání nebo jakýkoliv jinou drobnost.

A za pár desítek minut máte hotový dárek pro babičku, tetu, maminku nebo kohokoliv, kdo rád čajíčkuje.

Sladké překvapení

Jeden z těch jednodušších dárků, který potěší a neurazí, je balíček, kterému říkám sladké překvapení. Jedná se o to, že vezmete libovolné množství domácího cukroví a zabalíte ho tak, aby se líbilo.

Použít můžete plechovou krabici, kterou můžete dle vašich představ ozdobit, formu na pečení, jež může být dalším dárkem, skleněnou nádobu nebo jen sáček, který zavážete mašličkou.

Jedná se o jednoduchý dárek, který zkrátka potěší. Doplnit jej pak můžete o společnou fotku nebo ručně psanou knížku receptů na ono cukroví.

Sladké překvapení na později

Většina lidí už má napečeno, a proto se s vámi podělím ještě o další tip na sladký dárek. Mluvím o připravených suchých ingrediencích, ze kterých si pak může sladké překvapení rychle vyrobit obdarovaný člověk sám.

Existuje několik dobrých receptů, ale dovolte mi se s vámi podělit o jeden můj oblíbený, který jsem našla na internetu.

1 hrnek = 250 ml

1 a 3/4 hrnku hladké mouky

1 lžička kypřícího prášku

1 lžička jedlé sody

1/4 lžičky soli

3/4 hrnku hnědého cukru (raději tmavého)

1/2 hrnku bílého cukru

1/4 hrnku hořkého kakaa

1/2 hrnku pekanových ořechů (případně vlašských)

1 hrnek čokoládových kousků

Přidejte 3/4 hrnku změklého másla, jedno vejce a lžičku vanilkového extraktu (nemusí být).

Myslím, že tímhle dárkem překvapíte babičku, co ráda peče, i maminku, která toho má až nad hlavu, než aby ještě stíhala chystat těsto.

Záložka do knížky

Jedna z věcí, co vždy zaručeně potěší mou maličkost, je záložka do knížky. Ráda čtu, a tak je bohužel počet ztracených záložek do knížky přímo úměrný počtu přečtených knížek.

Jednoduchá záložka lze vytvořit pouze z tvrdého papíru a případně lze přilepit vlněnou bambulku. Záložka z gumy ozdobená stužkami taky patří mezi mé oblíbené možnosti.

Vánoce ve sklenici

A nakonec ještě jeden dárek pro případ, pokud opravdu nestíháte. Jedná se o dárek, kterému říkám „Vánoce ve sklenici“. Ve zkratce jde o vonnou nádobu.

Budete potřebovat skleněnou uzavíratelnou nádobu, do níž umístíte kolečka sušeného pomeranče a citrónu, celou skořici, hřebíček, trochu nastrouhaného muškátového oříšku, nové koření, pár jablečných křížal, případně další ingredience podle vašich preferencí.

Vytvoříte tím příjemnou vůni a potěšíte i sami sebe!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..