Mladí lidé se vůbec nezajímají o politiku. Vysedávají radši zahledění do mobilů v kavárnách a barech. Kritika náctiletých generací rozhodně není (nejen) v české společnosti ojedinělou. Jak je tomu ve skutečnosti? Sledují teenageři místo nejnovějšího vývoje na politické scéně příspěvky na Facebooku a stories na Instagramu? Studentské listy vám přináší článek mapující zájem mladých o politiku.

Hned na úvod uveďme fakta. Podle průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z října 2016 o politiku nejeví vůbec žádný zájem 57 procent Čechů a Češek mezi 15 a 29 lety. Ve lhostejnosti k politickému dění jsme tak v této věkové kategorii mezi 35 zeměmi OECD na druhém místě za Litvou (59 %).

Z průzkumu dále vyplývá, že hned za Litvou a Českem jsou Maďarsko (49 %) a Slovensko (39 %). Úvodní pětici doplňuje ještě možná překvapivě Irsko s 37 %. Naopak nejvíce se o politiku lidé zajímají v Německu a Dánsku (shodně 7 %).

Průzkum OECD, říjen 2016 – zájem lidí mezi 15 a 29 lety (vyobrazeny malými čtverečky

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..