Právě si prohlížíte Nová éra středoškolské spolupráce. Studentské organizace si zvolily novou reprezentaci
Zdroj: Pixabay

Nejvlivnější studentské organizace v Česku se finálně sjednotily. Zástupci středních škol si vybrali zástupce, kteří je budou reprezentovat na celostátní úrovni. Volba nového vedení se odehrála koncem května na republikovém sněmu České středoškolské unie (ČSU), jejíž název se zachová, a Parlamentu dětí a mládeže (PDM).

„Fúze České středoškolské unie a Parlamentu dětí a mládeže je nová éra středoškolského zastoupení. Protože jsme teď jednotná organizace, budou naše názory pro Ministerstvo školství a obecně státní orgány věrohodnější,“ vidí potenciál v kroku například člen dozorčí rady Jan Gondek.

Sněm zahájila videozdravice ministra školství Mikuláše Beka (STAN). Po úvodním slovu představitelů obou původních organizací předestřeli zástupci další směřování spolku.

Mezi první kroky patří například zavedení republikové rady, která se sestaví z předsedů krajských parlamentů. To má mimo jiné přispět ke splnění dalšího cíle – zlepšení komunikace a propojení krajů s předsednictvem. Studenti také rozhodli o využití již etablovaného názvu ČSU, pod kterým budou dále vystupovat.

Volby celostátní reprezentace

Nová dozorčí rada se skládá z bývalých členů organizací. Sněm zvolil do předsednictva sedm studentů. „Povedlo se do předsednictva dostat studenty z různých škol,“ těší se předseda Antonín Pipa. Důležité pro něj je, že jsou v orgánu přítomné i střední odborné školy.

„Pro nové předsednictvo je důležité rozjet republikovou radu a dostat unii do krajů. Chceme také spolupracovat na akcích, jako je například Víkend studentských samospráv a pořádat je i na regionální úrovni,“ plánuje Pipa.

Debaty a hosté

Debaty o školství, které byly taktéž součástí sněmu, se zúčastnil například pedagog a popularizátor Daniel Pražák. Ten promluvil především k úpravám přijímacích zkoušek a oborové soustavě středních škol. Popisoval také, jak spolehlivá a realistická jsou rozhodnutí studentů při výběru střední školy a jak v Česku fungují přijímací řízení.

Další panelové diskuse se věnovaly krajským parlamentům, kterých se kromě samotných předsedů těchto institucí zúčastnili i radní pro školství.

Studentské organizace si zvolily novou reprezentaci, foto: Kateřina Farníková

Kateřina Farníková

Studuji na Střední Umělecké škole v Ostravě. Zajímám se o veřejné dění, ekonomiku a filozofii. Miluji čtení a nejvíce píši o kultuře a médiích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..