Dopravní podnik hlavního města Prahy získal stavební povolení na výstavbu modré linky D, metra nové generace. Podzemní dráha povede ze stanice Náměstí Míru až na Nové Dvory a bude 10,6 kilometrů dlouhá. Výstavba kompletně nové linky potrvá několik let a dopravní podnik plánuje konec výstavby v roce 2029.

Modrá linka D o délce 10,6 kilometrů bude zahrnovat deset stanic. V první fázi to bude Pankrác – Písnice a ve fázi druhé bude trasa prodloužena z Pankráce na Náměstí Míru. Ulehčí tak dopravu na jižní straně Prahy. V roce 2029 bude tedy možné dostat se odtud do centra už za patnáct minut. Z urbanistického hlediska trasa zajisté podnítí rozvoj města v okolí stanic. O lince D se uvažovalo už od samotného vzniku metra v Praze, příprava investice tohoto typu však trvá řadu let.

Plánovaný nový úsek bude prozatím nejmodernější linkou metra v Praze vůbec. Dopravní podnik hlavního města Prahy se nechal inspirovat zahraničními provozovateli metra a náměty promítl do technického plánu. Nově schválené metro bude plně automatizované, nebude potřeba strojvůdce, tzv. ‚‚driverless‘‘. Vlaky budou moderně vybavené, lehké a kompletně průchozí mezi jednotlivými vagony. Zvýšení flexibility a zkrácení intervalů zajišťuje řídící systém CBTC (communication- train based – control). Přínosem nového systému je zajištění větší bezpečnosti a také samozřejmě nižší náklady.

Stavební povolení nabylo právní moci 24. března a před týdnem zahájil dopravní podnik stavební práce na části linky Pankrác – Olbrachtova. Náklady na tento úsek se pohybují kolem 14,5 miliardy korun. Pankrác se stane přestupní stanicí a DPP v něm počítá s více než 120 tisíci cestujícími denně.

Příprava stavby se setkala s řadou komplikací. Město se muselo dohodnout s vlastníky nemovitostí podél plánované trasy a ze strany spolku Pankrácké sdružení přišlo několik stížnosti na výstavbu nové linky. Všechny tyto připomínky však byly zamítnuty a stavba byla zahájena. V roce 2029 se tedy můžeme těšit na metro nové generace, modrou linku D.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..