Od pondělí 1. března začnou platit nová protiepidemická opatření. Vláda zakázala s výjimkami pohyb mimo okres, zavřela některé obchody a poslala domů děti z mateřských škol a žáky prvních a druhých ročníků základních škol a všechny žáky speciálních škol. Ministři to oznámili po pátečním jednání, důvodem je zhoršující se epidemická situace.

Přinášíme přehled nových a přísnějších opatření, jež může kabinet přijmout díky novému nouzového stavu, který vyhlásil na 30 dnů do 28. března. Opatření platí od 1. do 21. března, důvodem je hrozící kolaps zdravotního systému.

Omezení pohybu (od 1. března)

 • Lidé nesmějí cestovat mimo okres, ve kterém mají trvalý pobyt nebo bydliště (území Prahy se bere za jeden okres). Mezi výjimkami jsou cesty do zaměstnání, cesty za příbuznými nebo blízkými k zajištění nezbytných potřeb či nutné péče, nezbytné cesty za lékařem či cesta na úřad nebo na pohřeb, nikoliv ale například cesty na nákup nebo na návštěvu příbuzných. Výjimky bude nutné v případě policejní kontroly doložit (např. potvrzení o zaměstnání nebo čestné prohlášení). Vzory formulářů jsou dostupné na webu vlády.
  • Lidé mohou ještě před začátkem účinnosti opatření, tedy do pondělí, odcestovat na vlastní rekreační objekt (chata, chalupa) a zdržovat se v něm s členy jedné domácnosti. Pak na něm ale musí strávit celou dobu platnosti opatření a nesmí cestovat zpět.
 • V rámci okresu smějí lidé cestovat jen z vymezených důvodů. Mezi nimi jsou cesta na nákup, za lékařem či na úřad, na pohřeb či na svatbu nebo na procházku do přírody. Při ní však lidé nesmějí opustit území své obce (území Prahy se bere za jednu obec) a nesmějí se stýkat s členy jiné domácnosti.
 • Od 21 hodin do 5 hodin stále platí zákaz vycházení s obvyklými výjimkami včetně venčení psa do 500 metrů od bydliště.

Zavřené školy a školky (od 1. března)

 • Zavírají se mateřské speciální školy dětské skupiny, do školy nebudou moci také žáci prvních a druhých ročníků ZŠ, kteří do nich dosud chodili.
 • Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

Omezení obchodů (od 1. března)

 • Nadále budou otevřené potravinylékárnydrogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaného z e-shopů, myčky aut bez obsluhy, servisy telefonů a počítačů, trafiky, prodejny krmiv a zahradářských potřeb, obchody s domácími potřebami či taxi služby.
 • Nově se tak zavírají papírnictvíprodejny s dětským textilem obuví či obchody se zbraněmi a střelivem.

Nošení ochrany úst a nosu (od 1. března)

 • Zaměstnanci budou muset na pracovištích nosit chirurgickou roušku nebo respirátor, výjimkou je, pokud jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranné prostředky jim musí zajistit zaměstnavatel.
 • Lidé budou muset nosit pouze respirátor v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě. Končí tak alternativa dvou chirurgických roušek nebo nanoroušky. Výjimku mají děti mladší 15 let, které musí mít chirurgickou roušku.
 • Nově bude nutné nosit minimálně chirurgickou roušku v zastavěném území obce, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti. V praxi tak člověk musí nosit ochranu úst a nosu i venku, nepohybuje-li se mimo obec a dostatečně daleko od lidí z jiných domácností.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..