Obecně je známo, že kandidátem vládní koalice na novou hlavu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je Petr Gazdík (STAN), původem učitel na základní škole a absolvent pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Jaké změny se pod jeho vedením ve školství plánují a jaká k nim povede cesta?

Co koalice slibovaly před volbami?

Dvojkoalice PirStan šla do voleb s cílem snížit nerovnosti ve vzdělávání a naopak s ambicí zvýšit financování školství – z 3,5 % na 5 % HDP, tedy na téměř průměr zemí OECD. Dalším cílem bylo taktéž vytvoření žebříčku škol na základě jejich kvality. S konzervativnější koalicí SPOLU padla shoda na udržení platů učitelů při 130 % průměrné mzdy.

Koalice tří stran ODS, KDU-ČSL, TOP09  kromě již zmíněného udržování platů učitelů také silně prosazovala otevření témat jako mediální nebo finanční gramotnost ve výuce. Klade také důraz na zvýšenou pozornost výuce moderních dějin. Cílem tří koaličních stran bylo i pokračování ve Strategii vzdělávací politiky do 2030+.

Osoba nového ministra

Budoucí ministr Petr Gazdík již dříve avizoval, že by se rád zaměřil na propojování teoretické výuky s praxí. Sám chce navázat na cíle Strategie vzdělávací politiky 2030+  a politiku končícího ministra Roberta Plagy (za ANO). Odcházející ministr Plaga koneckonců zůstane součástí úřadu v roli odborného náměstka pro vysoké školy.

Co se týče Gazdíkových názorů, kromě obecných cílů jako otevření dveří odborníkům bez pedagogického vzdělání nebo více praxe na pedagogických fakultách, by taktéž chtěl umožnit školám přizpůsobit si maturitní zkoušku na základě vlastních preferencí. Je pro zrušení státní maturity a jako podmínku k připuštění k maturitní zkoušce by rád stanovil splnění zkoušky ze školního minima veškerého učiva.

Život v pandemii

Již před volbami se obě vládní koalice bránily tomu, aby byly nadále zavírány školy důsledkem pandemie. Sám Gazdík se nechal slyšet, že zavírání škol považuje za zločin odcházející vlády na dětech a je zastáncem lokálních lockdownů, nikoliv plošných uzávěr škol po celé republice. Pokud by však k takové situaci mělo tlakem zhoršující se pandemie dojít, rozhodně až po zavření průmyslových podniků.

Laura Prachárová

Již třetím rokem studuji na gymnáziu v Břeclavi. Kromě toho, že ráda píšu a poslouchám hudbu, věnuji se také vedení školní samosprávy a zajímám se o dění okolo sebe. Ráda něco tvořím, a jsem tedy otevřená naprosto jakékoliv činnosti vyžadující pořádnou dávku kreativity. Jo, a taky piju hodně kafe.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..