Obchodníci na Wall Street budou moci koupit novou komoditu – vodu, která se tak přidala k dalším cenným komoditám jako zlato či ropa. Jedná se však jen o vodu v americkém státě Kalifornie.

Za novinkou stojí klimatické změny, konkrétně sucho, které se bude podle odhadů OSN týkat čím dál tím víc lidí. V některých regionech, včetně západu USA, který se často potýká s vlnami veder a lesními požáry, se tak voda stává vzácnou komoditou.

Nově bude možné na její cenu spekulovat (sázet na vývoj hodnoty) a obchodovat s jejími kontrakty, které pro trh v Kalifornii zavádí americká burzovní společnost CME Group. „Vzhledem k tomu, že téměř dvě třetiny světové populace se budou do roku 2025 potýkat s nedostatkem vody, představuje tento problém rostoucí riziko pro podniky a komunity po celém světě,” vysvětlil jednatel CME Group Tim McCourt.

Jak funguje obchodování s komoditami?

Obchodník samotnou komoditu nevlastní ani vlastnit nechce. Koupí si takzvaný kontrakt (futures), do kterého zainvestuje peníze a snaží se vydělat na stoupání či poklesu ceny té či oné komody. Svůj obchod musí uzavřít za podmínek, za kterých kontrakt koupil.

Pro představu: často obchodovatelné komodity jsou surová ropa, zemní plyn, zlato, bavlna, kukuřice nebo pšenice. Jedná se často o základní potraviny nebo nerostné suroviny. Více o obchodovaných komoditách se můžete dočíst zde (anglicky), základ o obchodu s komoditami najdete zde (česky).

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..