Netajím se svým nostalgickým vztahem k prequelové trilogii Hvězdných válek. Tak jako generace mých rodičů vyrůstala na epizodách IV, V a VI, já začal objevovat předalekou galaxii ve Skryté hrozbě. Nevadilo mi tehdy nadužívání digitálních efektů, zbytečně zamotaný scénář nebo infantilní humor. Všechno to dnes vidím, ale stejně se k filmům rád vracím. Novinka v podobě seriálu Obi-Wan Kenobi je právě takovým návratem, ale oproštěným od neduhů epizod I, II a III.
Seriál staví na jednom a nejdůležitějším prvku, který propisuje i do svého názvu. Je jím Obi-Wan Kenobi anebo ještě lépe jeho představitel Ewan McGregor. Těžko si při zpětném pohledu představit herce, který by se pro ztvárnění mistra Jedi, učitele Anakina i Luka Skywalkera, všemi couly kladného hrdiny a mladší verze Aleca Guinesse hodil víc než právě on. McGregor je bezesporu tím největším lákadlem seriálu a minimálně v mých očích posunul postavu Obi-Wana zas o trochu dál.
Koneckonců šestidílná první série (o druhé se spekuluje, ačkoli plány byly původně pouze na jednu řadu) si klade za cíl především prohloubení postav, které známe z hlavní filmové ságy. Vedle protagonisty se setkáme s lordem Vaderem nebo mladou princeznou Leiou. Objeví se sice i charaktery známé divákům animovaných seriálů a postavy zcela nové (jedna opravdu zajímavá), ale většinu času pro sebe zaberou tradiční hrdinové.
I proto působí Obi-Wan Kenobi jako přirozené propojení prequelové a původní trilogie mnohem víc než třeba Rogue One, který se mi sice líbil, ale byl spíš jakýmsi dlouhým prologem k Epizodě IV. Na časové ose je nový příběh zasazen přesně na půl cesty mezi epizody III a IV, a je tak mostem, který využívá motivů obou ér a přesvědčivě odkazuje na události proběhlé i budoucí.
Musel Obi-Wan vzniknout?
V podstatě už od chvíle, kdy se slavné značky ujalo Disney, se diváci ptají, zda to či ono muselo vzniknout. Nejvíce si tuto otázku pokládali asi u filmu Solo, který mapoval dobrodružství mladého pašeráka a pistolníka. Nevyhnula se jí ale ani nejnovější trilogie, seriál o Bobu Fettovi nebo naposledy právě Obi-Wan Kenobi.
Kontruju otázkou. Je problém, že to vzniklo? A rovnou si i odpovím. Ne. Alespoň v případě Obi-Wana. Jistě někdo řekne, že dobrodružství, kterému se seriál věnuje, působí nuceně. V mysli těchto fanoušků slavný rytíř Jedi dvacet let seděl v jeskyni na Tatooine. Tvůrci využili této mezery ve chronologii Star Wars a zasadili do ní příběh, který je možná trochu navíc, ale na té troše obsahu navíc série vždycky stála, a právě takhle se z ní stal filmově-televizní epos, kterým je dnes. Samozřejmě bych rád viděl nové postavy, nová místa a zcela nové příběhy z jiné doby, ale těch se dočkáme. Do té doby se musíme „spokojit“ s velmi slušně začleněnými seriály.
Seriál není film
Není tajemstvím, že Obi-Wan Kenobi měl být původně filmem po vzoru Rogue One a Sola. Nestalo se tak hlavně z finančních důvodů. Film je drahý a hlavně ambiciózní Solo byl pro Disney po finanční stránce zklamáním. Seriál je levnější, není potřeba nahánět do kin masy lidí a aspoň je čím nakrmit streamovací platformu.
Bohužel je seriálový rozpočet na Obi-Wanovi znát. Ne nutně v akčních scénách, které patří k tomu nejlepšímu ze Star Wars. Některé kostýmy a kulisy (hlavně interiéry) ale působí poněkud „plastově“. Zatímco lidští hrdinové jsou uvěřitelní a… lidští, například dva z inkvizitorů jsou spíš směšní, obzvlášť když se snaží chovat drsně a zle.
Filmových kvalit nedosahuje seriál ani hudebním doprovodem, na kterém jsou nejlepší motivy původní filmové ságy z pera Johna Williamse. Zbytek, za kterým stojí Natalie Holt a William Ross, není špatný, ale na Star Wars je to bohužel pekelně málo.
Produkce Star Wars se bojí, že zklame
Naopak pochválit si zaslouží kamera zkušeného Jung-hoon Junga, který má z poslední doby na kontě To, Poslední noc v Soho nebo Uncharted. Nebojí se i odvážnějších záběrů, rozklepané kamery a podobně. S experimentováním to ale nepřehání.
Kdo odvahu zkoušet nové věci nemá, jsou producenti Disney. Respektive konkrétně producenti Star Wars v čele s Kathleen Kenedy. Už dlouho si myslím, že není správnou osobou, která by měla určovat chod univerza. Zatímco Kevin Feige provádí se „svým“ MCU psí kusy, produkce Hvězdných válek se klepe strachy, aby si neznepřátelila tu či onu skupinu fanoušků. Ačkoli mi to u Obi-Wana tolik nevadí a za poctivý fan-servis jsem rád, modlím se, aby podobná ustrašenost nepromluvila i do chystaných blockbusterů Taiky Waititiho nebo Ryana Johnsona.
Zpět k Obi-Wanovi
Jestli si Obi-Wana užijete, záleží na tom, jaký máte ke Star Wars vztah a co od nich očekáváte. Pokud jste ze skupiny zpravidla mladších fanoušků, kteří si díky prequelům oblíbili postavu Obi-Wana Kenobiho a očekáváte jeho další dobrodružství, které odpoví na otázku, co dělal rytíř Jedi dvacet let na poušti, budete pravděpodobně spokojeni. Nedostanete nic inovativního, ale výborný charakter konečně dostane péči, kterou si zaslouží: bez zbytečných greenscreenů, se skutečně dobrými souboji se světelnými meči a dialogy na úrovni.
Pokud jste naopak puritánskými zastánci původní trilogie, kteří nemají prequely v lásce a Haydena Christensena jako Anakina považujete za to nejhorší, co se mohlo Star Wars stát, Obi-Wan vás asi o opaku nepřesvědčí. Takovou sílu seriál nemá.
Já patřím k první jmenované skupině fanoušků. I když považuju originální filmy za etalon science-fantasy, prequely mi nejsou cizí. A Obi-Wan mísí to dobré z obou světů, byť víc vychází právě z novějších filmů. Nezastírám ale do očí bijící hru na jistotu, která z Obi-Wana nedělá špatnou podívanou, ale značku táhne pomalu k zemi. Doufejme, že v budoucnu už nebudou muset tvůrci tancovat mezi nuancemi kánonu Skywalker ságy.