Chcete si zahrát na politiky a vyzkoušet si, jak těžké bylo ve svobodném Československu restaurovat demokracii? To všechno a mnohem více přináší projekt Obnov demokracii, který se koná 15. a 16. listopadu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Politickou simulaci Obnov demokracii pořádá vzdělávací projekt Československé křižovatky, které spadají pod Centrum politických studií. Loni na podzim pořádal projekt simulaci Vyhraj únor, jež přibližovala události v letech 1945 až 1948.

V projektu Obnov demokracii, v níž účastníci v pěti kolech obsazují posty ve federálních a republikových institucích, půjde o řešení problémů spjatých s přechodem k demokracii a vytvářením nového politického systému. Simulace se odehrává v období od prosince 1989 až do voleb v červnu 1992.

Mezi problémy, které budou účastníci řešit, patří například ekonomická transformace či otázka státoprávního uspořádání Československa a řešení vztahů Čechů a Slováků.

Účastníci získávají za úspěchy v aktivitách žetony vlivy, jejich počet na konci hry bude rozhodovat o výhře. Získat je mohou během projednávání zákonů, vládních interpelací či schvalování rozpočtů. Někteří hráči se mohou stát ministry a účastnit se vládních jednání či poskytovat rozhovory novinářům, pořádat tiskové konference a psát komentáře. Informovat o události budou nezávislí a nestraničtí novináři, kteří budou z řad organizátorů.

V rámci hry budou účastníci rozděleni do pěti hlavních proudů: občanského (Občanské fórum a slovenský protějšek Verejnosť proti násiliu), komunistického (čeští i slovenští komunisté), křesťanskodemokratického (slovenští křesťanští demokraté a čeští lidovci), sociálnědemokratického (čeští sociální demokraté a další levicové strany) a národního (slovenské nacionalistické strany a moravské autonomistické hnutí).

Praktické informace:

  • 15. až 16. listopadu od 9 do 18
  • Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
  • Registrace na tomto odkaze
  • Účastnický poplatek ve výši 200 Kč
  • Možnost ubytování na kolejích Univerzity Karlovy

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..