Známé klišé posledních měsíců říká, že svět nečelí jen virové pandemii, ale také dezinformační. Pandemie nemoci covid-19, kterou svět zažívá, je po informační stránce stále velkou výzvou i pro novináře. Otázku, jak vhodně vybalancovat informování o nové nemoci tak, aby hrozivými titulky o přibývajících nakažených některé čtenáře nenaplňovalo úzkostí a zároveň aby vážnost pandemie nezlehčovalo, řešilo v poslední době nejedno médium. O novém koronaviru se toho navíc stále po vědecko-lékařské stránce tolik neví a ani odborníci se na mnohých věcech neshodnou. 

Právě v úvodu zmíněného informačního chaosu ve velké míře využívají dezinformační weby a různé manipulativní platformy. Hoaxy, konspirace a dezinformace s příchodem globální pandemie zaplnily internet a sociální sítě.

Je tu znovu pátek a s ním naše glosa Očima studenta! Nevyučujme historii pro jména a letopočty, pojďme ji vyučovat pro kontext! ? #ocimastudenta

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pátek 13. listopadu 2020

 

Je koronavirus jenom velké spiknutí světových elit za účelem omezování osobní svobody lidí? Přišly vám výsledky testu na covid, na kterém jste nikdy nebyli? Způsobuje nová britská vakcína proti koronaviru to, že se proměníte v opice? Nejen tyto lži a bizarní výmysly kolují dennodenně sociálními sítěmi a dezinformačními weby. Jak se ale proti dezinformacím bránit?

Jeden svět na školách neziskové organizace Člověk v tísni představil publikaci pro učitele a pedagogy s názvem Dezinformační dezinfekce, která radí, jak studenty učit mediální výchově a kritickému myšlení tak, aby se nenechali nachytat na koronavirové dezinformace.

Příručka učitelům dává tipy, jak pomocí her a aktivit svoje žáky nebo studenty poučit, co se týče kritického myšlení především v souvislosti s nejznámějšími koronavirovými dezinformacemi, jako je ta, že za rozšířením koronaviru stojí jeden z nejbohatších lidí planety a majitel společnosti Microsoft Bill Gates, nebo že pandemii už před mnoha lety předpověděl seriál Simpsonovi.

Publikace ale zmiňuje i další evergreeny v oblasti dezinformací, jako údajná zdravotní rizika spojená se sítěmi 5G nebo hoaxy v souvislosti s Evropskou unií. Nechybí ani praktické rady na ověřování informací. Příručku si lze zdarma stáhnout v elektronické verzi (stáhnout si ji můžete na tomto odkaze) nebo lze vyplnit formulář a od vzdělávacího programu Jeden svět na školách dostanete poštou zdarma dva výtisky.

Infodemic news illustration Free Vector
Zdroj: Freepik

Dezinformace a hoaxy jsou už několik let jednou z největších výzev demokratického světa. V Česku, stejně jako v dalších východoevropských zemích, však chybí informační osvěta a školy se mediální výchově věnují jenom velmi okrajově, pokud vůbec. I proto dáváme iniciativě Dezinformační dezinfekce za Studentské listy palec nahoru!

Studentské listy přinášejí nový formát glosy s názvem Očima studenta. Každý pátek vám jeden z redaktorů Studentských listů představí svůj pohled na jedno z témat, které v uplynulém týdnu hýbalo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury. Tak zase příští pátek.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..