Maturanti, za pár měsíců vás čeká maturita, zvaná také „zkouška dospělosti“. Vy jste si ale skutečnou zkouškou dospělosti prošli už za více než rok pandemie – a bohužel stále procházíte. Nabízím pět tipů, jak zvládnout závěrečnou zkoušku střední školy.

Zaprvé: pokud jste teď ve stresu, snažte se uklidnit. Do maturity máte dva měsíce – to je dost času – a nejde v ní o život. Snížit hladinu stresu v těle může pomoct například omezení čtení negativních zpráv a méně času na sociálních sítích. Snažte se vnímat maturitu více jako výzvu, a méně jako strašáka.

Zadruhé: rozvrhněte si, jak se budete na maturitu učit. Z čeho (zápisky, přehledy středoškolského učiva, vypracované otázky kamarádů z vyššího ročníku či nejhůř otázky z internetu), kdy (každý den se podívejte na pár otázek z jednoho či více předmětů, podle toho, jak vám to vyhovuje) a jak (číst si pravidelně otázky je z osobní zkušenosti lepší než se je drtit slovo po slově nazpaměť, ale záleží na vás).

Zatřetí: jakkoliv to může být těžké, snažte se v příštích týdnech soustředit primárně na maturitu. Pozor na prokrastinaci na Instagramu nebo na Netflixu. Pomůže pravidelný rozvrh toho, co a kdy se chcete učit. Volejte si se spolužáky, učte se spolu a sledujte, jak vám to jde. A jasně, občas se na to radši vykašlete a půjdete radši koukat na film. Ale ne moc často!

Začtvrté: zapomeňte na všechny kolotoče, které se letos okolo maturit odehrály. Podle ministra Plagy je současná verze zkoušek definitivní, takže nemá cenu se zaobírat tím, s jakým nápadem tentokrát přijde premiér Babiš. A místo psaní (nebo čtení) komentářů pod instagramovými příspěvky Plagy či Feriho se raději mrkněte na povedený projekt ministerstva školství a České televize Dáme to, kde najdete užitečné tipy k didaktickým testům.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt)

A zapáté: vykašlete se na všechny rady a poslouchejte sami sebe. Znáte se natolik dobře, že víte, jaký styl práce a učení vám vyhovuje. Počítejte se zvyšujícím se stresem a zkuste ho využít k tomu, abyste makali ještě víc. Občas budete mít pocit, že vám to vůbec nejde a nemůžete to dát, ale vězte, že drtivá většina studentů maturitu úspěšně zvládne.

Tak hodně štěstí. Dáte to!

Očima studenta je seriál Studentských listů, který vychází každý pátek. Jeden z redaktorů v něm představí svůj pohled na vybrané téma, které v poslední době hýbalo českým nebo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..