Jako uživatel dlouhodobě závislý na ekosystému Google jsem bohužel neměl možnost se dostat k fenoménu jménem Clubhouse. O to více mě potěšilo, když Twitter umožnil připojení ke Spaces, obdobě Clubhousu, i přes aplikaci na Android. Sice zatím nemůžeme prostory vytvářet, ale na to snad nebudeme příliš dlouho čekat. Přímé srovnání obou platforem poskytnout nemohu, ale z toho, co jsem měl možnost vypozorovat, usuzuji, že s příchodem Spaces Clubhousu odzvonilo.

Audio platforma sama o sobě

Nejdříve je asi potřeba říci, že Clubhouse to nemá jednoduché nezávisle na konkurenci. Platforma založená výhradně na audiodiskuzích zaznamenala významný boom, ale své uživatele stejně rychle ztrácí. Debaty nelze (nebo by nemělo být možné) zaznamenat a vydat například jako podcast. Naprosto zásadní je také role moderátora, protože bez jeho kvalit se „roomka“ mění ve virtuální hospodu.

To nemusí být od věci, pokud je to záměr, především v dnešní době, ale povětšinou jde spíše o nedopatření vzniklé příliš otevřeným přístupem hostitelů. No a v neposlední řadě je to všechno, co můžete na Clubhousu dělat. Někdo asi víc nechce, ale ze zkušeností moc dobře víme, že nabídku služeb rozšiřuje každá sociální síť.

Jak vypadají Spaces

Upřímně, zatím nejsou úplně dokonalé. Ale Twitter to ví, a proto udělal kompromis, a konkurencí vynucené rychlé zpřístupnění kompenzoval postupným launchem nejdříve na iOS a označením beta. Zatím nefunguje především uživatelské rozhraní. Modul v aplikaci je nepřehledný, jména se překrývají, některá tlačítka jsou příliš malá, několikrát jsem se z prostoru omylem odpojil. To vše jsou ale porodní bolesti, které by za normálních okolností byly odstraněny ještě před spuštěním veřejné bety. Jsou tedy omluvitelné.

Včera jsem poslouchal debatu zkušeného moderátora Geoffa Keighleyho s autory nově oznámené videohry a chvílemi jsem si říkal, jestli je tohle ta správná cesta. Vyvolávání hostů jako ve škole, následné potýkání se s výpadky zvuku (pravděpodobně na straně hostů), trapné ticho, to vše ale způsobené obrovským množstvím posluchačů a v menším počtu nebo v jiné koncepci si dokážu představit i kvalitnější debatu.

Výhody Spaces

V čem jsou Spaces lepší než Clubhouse, je snad zřejmé. Je to fungování v zavedeném prostředí Twitteru, ve kterém jsou konstruktivní diskuze jako doma, samozřejmě v psané podobě. Asi se budou potýkat se stejnými problémy jako konkurence, koneckonců ani psaný obsah Twitteru není vždy úplně na úrovni, ale právě faktor tradice může rozhodnout. Lidé jsou zvyklí psát na Twitter svá moudra, tak proč by je neměli přinášet i v audiopodobě? Spaces fungují přímo v aplikaci, a po doladění by se neměly přístupností od Clubhousu příliš lišit. Nemluvě o tom, že si Spaces nakloní nemalou uživatelskou základnu na zařízeních s operačním systémem Android.

Vidím budoucnost pro Spaces jako doplněk k na textu založeném Twitteru. Budoucnost pro Clubhouse jako pro samostatnou platformu nevidím. Není potřeba nic dodávat. Tedy až do doby, kdy se do toho vloží další nezanedbatelní činitelé na technologicko-sociální světové scéně.

Očima studenta je seriál Studentských listů, který vychází každý pátek. Jeden z redaktorů v něm představí svůj pohled na vybrané téma, které v poslední době hýbalo českým nebo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..