Britské ministerstvo školství, v současnosti pod palcem konzervativní vlády premiéra Borise Johnsona, minulý měsíc vydalo školám a pedagogům zapojeným do přípravy nových školních osnov pokyn, který zapovězuje na školách projevy antikapitalistického myšlení. Antikapitalismus nařízením staví na stejnou pozici jako například autoritářství, útoky na svobodu projevu či svobodné volby nebo antisemitismus a rasismus.
„Školy by za žádných okolností neměly využívat výukové materiály vytvořené organizacemi, které zaujímají extrémní politické postoje. To platí i v případě, že materiál sám o sobě není extrémní, ale už samo jeho použití může znamenat schvalování nebo podporu těchto organizací,“ píše se dále v materiálu britského ministerstva školství.
Proti kroku se ostře ohradili někteří labouristé a levicoví intelektuálové, kriticky o nových pokynech k tvorbě školních osnov psal i deník The Guardian. Podle kritiků postup de facto znemožní vyučovat na školách některé etapy britské historie, například dějiny Labouristické strany. Nehledě na to, že nařízení de facto zcela zakazuje případnou kritiku statutu quo nebo upozorňování na chudobu a nerovnost, které mají velmi často nezpochybnitelně kořeny právě v současném systému.
Konzervativec a klasický liberál nepochybně může v postupu britského ministerstva školství vidět zadostiučenění. Abychom se však nad tímto krokem britské vlády mohli seriózně a kriticky zamyslet, musíme se odprostit od emocí a našich vlastních přesvědčení. Zapomeňme, jestli je pro nás kapitalistické zřízení společnosti základní hodnotou, anebo máme k současné podobě kapitalismu výhrady. Zkusme se ostřihnout od našeho osobního ideologického smýšlení a pokusme se namísto toho zamyslet se nad demokracií jako celkem.
Postup britského ministerstva školství je potom jenom smutným precedentem a nepřípustným zásahem do veřejné debaty a svobody vzdělání. Je to přece právě kritická veřejná debata, která posunuje společnost dopředu: alespoň ve svobodné společnosti tomu tam bývá. Ke kritické debatě o světě a o společnosti, ve které žijeme přece patří i pohled, který je k současné podobě společenského uspořádání kritický, přičemž s ním nemusíme souhlasit, ale i tak nás obohacuje. Neustále zpochybňování a kritika stávajícího systému společnost posunuje dál: jak mentálně, tak v důsledku i materiálně.
Britské ministerstvo školství nyní této kritické debatě zatnulo tipec: konzervativci se zkrátka rozhodli, že zakážou na školách ideologický pohled politických protivníků (antikapitalismus je a byl nedílnou součástí identity hlavní opoziční Labour party). Tento krok má bohužel mezinárodní přesah a není ránou jen pro již tak brexitem zkoušenou britskou demokracii. Je nebezpečným precedentem ve složitém světě plném populistů, kde vítězí jednoduché výkřiky a populistická gesta (ne nepodobná právě zákazu antikapitalismu ve školách) nad kultivovanou veřejnou debatou.
Studentské listy přinášejí nový formát glosy s názvem Očima studenta. Každý pátek vám jeden z redaktorů Studentských listů představí svůj pohled na jedno z témat, které v uplynulém týdnu hýbalo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury. Tak zase příští pátek.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.