Od prvního dubna dojde ke snížení plošných pětasedmdesátiprocentních slev na jízdném pro studenty o seniory. K omezení opatření, které zavedla v roce 2018 tehdejší vláda hnutí ANO Andreje Babiše a sociálních demokratů, přistoupila nynější vláda Petra Fialy (ODS) z důvodu rozpočtových úspor. Například autobusový dopravce FlixBus se rozhodl slevy v současné výši zachovat přesto, že je stát již nebude v plné výši proplácet.

Společnost, která v Česku provozuje dálkové autobusové linky od roku 2017, zachování současné výše slev pro studenty i seniory odůvodňuje snahou o udržení mobility dostupnou široké veřejnosti v době intenzivního zdražování.

„Omezení státních slev v dopravě vnímáme jako velký zásah do rozpočtu cestujích. Pro nízkopříjmové skupiny obyvatel to znamená dvakrát vyšší náklady na cestování, což bezpodmínečně povede k omezení mobility obyvatel. Rozhodli jsme se studenty a seniory podpořit a nadále jim poskytovat 75 % slevu,“ uvedl ředitel společnosti FlixBus Pavel Prouza.

Své rozhodnutí společnost podkládá také čísly. Student cestující každodenně z Liberce do Prahy ušetří oproti jízdě s 50% výší státní slevy až 1430 korun měsíčně. Pokud stejný student cestuje každý týden na kolej či internát v Praze, je možné ušetřit až 2860 korun za deset měsíců, jak uvádí FlixBus v tiskové zprávě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..