Právě si prohlížíte ODS představila část reformy školství, detaily jsou ale strohé
Tisková konference k reformě školství Foto: David Čížek, Studentské listy

Vláda pracuje na naplnění strategie vzdělávací politiky Vzdělávání 2030+. Na úterní tiskové konferenci představila další kroky, jak současnou podobu vzdělávání revitalizovat. Má dojít k navýšení kapacit škol i změně v délce povinné školní docházky. 

Tisková konference pod záštitou ODS poodhalila další způsob, jak současná vláda plánuje reformovat český vzdělávací systém. Jednou z hlavních změn bude nové znění hygienické vyhlášky, která v současné chvíli staví zbytečné překážky do rekonstrukcí či staveb škol.

Na aktualizaci vyhlášky pracuje ministerstvo zdravotnictví, nad přesným obsahem novely se ale stále diskutuje. „Jde o jeden z nejvýznamnějších vzdělávacích aktů za poslední dekádu,“ řekl na tiskové konferenci náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS). Nová vyhláška má pak podle poslankyně ODS Renaty Zajíčkové významně zrychlit, zjednodušit a zlevnit proces rekonstrukcí a přístaveb, a to díky modernizaci současných pravidel.

Tajemná vyhláška

I přes nadále probíhající debaty nad přesným zněním vyhlášky ale politici nastínili, čeho by se změny mohly týkat. Shoda panuje na tom, že by měla být přenechána větší volnost zřizovatelům škol k tomu, aby ji přizpůsobili prostředí. Ze zákona tak zmizí například nutnost povinného oplocení školního pozemku nebo malování tříd každé tři roky.

Nové znění hygienické vyhlášky by také mělo reflektovat moderní dobu. Školy tak budou moct sbírat a využívat dešťovou vodu, pravidla o teplotě pak zohlední klimatizované třídy a systémy pro cirkulaci vzduchu. Téměř jistě se nebudou měnit pravidla ohledně osvětlení místností, zachován bude také limit pro množství dětí v jedné třídě.

11 let povinně

Již dříve byl představen návrh na změnu povinné školní docházky. Nově by děti základní školu navštěvovaly pouze osm let, k tomu by přibyly dva roky na střední škole. Povinný rok předškolního vzdělávání by měl být zachován. Tato změna by měla uvolnit kapacity základních škol a umožnit rozšíření tzv. „nultých ročníků” “ ZŠ pro děti s odkladem.

Mimo to padlo i několik dalších, obecnějších návrhů, ke směřování dalších snah. Se zavedením povinné docházky i na střední školy přijde radikální změna přijímacích zkoušek, plánuje se i revize maturit. Vládní strany také pracují na reformě regionálního školství, která je nyní ve fázi diskuzí a příprav.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..