Ministerstvo zahraničí Ruské federace v úterý zveřejnilo seznam třinácti představitelů USA, kterým zakázalo pobyt v Rusku. 

Ruská invaze na Ukrajinu donutila západní země k sankcím vůči Rusku. Je velmi omezen obchod, vrcholní představitelé ruského režimu mají zakázán vstup do západních zemí (EU, USA, Japonsko a jiné). Západní korporace, McDonald’s, Coca Cola a mnohé další, ukončili obchodní styky s Ruskem a přestali do země vyvážet své produkty. Spousta módních řetězců nebo nábytkářská IKEA uzavřely své prodejny.

Rusko reagovalo zavedením seznamu nepřátelských zemí (Česko se na něm nacházelo už od vrbětické kauzy, nyní je na něm celá EU). V úterý uvalila Ruská federace sankce po vzoru těch západních, které mířily mimo jiné na konkrétní představitele ruského režimu a oligarchy.

„Tento krok, přijatý jako reakce, je nevyhnutelným důsledkem extrémní rusofobní politiky současné americké administrativy, která v zoufalé snaze udržet si americkou hegemonii opustila jakýkoli smysl pro slušnost a vsadila na přímé zadržování Ruska.“ znělo prohlášení ruského ministerstva zahraničí. 

Na seznamu je americký prezident Joe Biden, ministr zahraničí USA Anthony Blinken, ministr obrany Lloyd Austin, prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, jeho zástupce Daleep Singh, ředitel CIA William Burns, předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley, mluvčí Bílého domu Jen Psaki, ředitelka agentury pro mezinárodní rozvoj Samantha Power, syn prezidenta Hunter Biden, bývalá ministryně zahraničí a prezidentská kandidátka Hillary Clinton, první náměstek ministra financí USA Adewale Adeyemo a prezidentka a předsedkyně představenstva Export-Import Banky Reta Joe Lewis.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..