S prvním prázdninovým víkendem se s námi v sobotu slavnostně rozloučil již 54. Karlovarský filmový festival. Akce hostila přes 10 000 diváků a prodáno bylo neuvěřitelných 139 000 vstupenek. Diváci mohli navštívit přes 170 filmů ze všech koutů světa a vidět premiéry zcela nových snímků, ale i nadčasové filmové klasiky.
Festival byl slavnostně zahájen v pátek 28. června za přítomnosti všech důležitých tváří festivalu, domácích i zahraničních herců a hereček, novinářů a filmových profesionálů. Během úvodního ceremoniálu Jiří Bartoška, předseda festivalu, za hlasitého potlesku předal americké herečce Julianne Moore Křišťálový globus. Ta se na pódiu objevila po boku svého manžela Barta Freundlicha, režiséra a autora zahajovacího filmu celého festivalu – snímku Po svatbě.
Vary navštívil i americký režisér Casey Affleck, který zde představil své postapokalyptické sci-fi Světlo mého života, ve kterém sám ztvárnil jednu z hlavních rolí. Hraje zde otce, který je odsouzen k životu ve světě, kde vymřely téměř všechny ženy, pouze se svou dospívající dcerou. Dle slov samotného režiséra příběh ukazuje malost lidí oproti přírodě a byl prý silně inspirován výchovou jeho vlastních synů.
Další herecká hvězda Karlových Varů byla hollywoodská herečka Patricia Clarkson, která si přijela pro cenu za celoživotní tvorbu. V rámci festivalu také uvedla snímek Řidičský průkaz a zúčastnila se mnoha diskuzí s novináři.
I režisérka Helena Třeštíková měla festivalu co nabídnout. Spolu s režisérem Jakubem Hejnou přivezli do Varů nádhernou vzpomínku na režiséra Miloše Formana, který se s životem rozloučil minulý rok. Celý dokument je poskládán z archivních záběrů, věnuje se jak Formanově kariéře, tak dětství a skládá mistrovi film tu nejuctivější poklonu.
V rámci festivalu ale nebyly promítány pouze nové snímky. Diváci se dočkali i zrestaurované verze Spalovače mrtvol od Juraje Herze nebo hudební komedie Kouř od Tomáše Vorla. Ze zahraničních klasik se promítal například Matrix, Vetřelec či Mlha.
Oceněné snímky
Vítězem Křišťálového glóbu v Hlavní soutěži se stalo bulharské drama Otec, pro ocenění si osobně došla režisérská dvojice Kristina Grozeva a Petar Valčanov. Film nás provede složitou cestou k pochopení lidí, kteří jsou nám nejbližší. Porotou oceněné bylo i německé drama Lara o odcizení hudebně nadaného syna a jeho autoritativní matky. Cenu si vysloužila i představitelka hlavní role Corinna Harfouch.
Zvláštní uznání poroty získal slovensko-český film Budiž světlo, který zkoumá křehkost rodinných pout.
Ocenění za nejlepšího režiséra si vysloužil Belgičan Tim Mielants za komediální drama Patrick.
Mezi další oceněné snímky patří například španělské drama Srpnová madona a turecký film Cenzor, pojednávající o člověku, co se ztrácí ve vlastním světě pod tíhou autoritářského režimu nebo estonské drama Skandinávské mlčení o setkání dvou sourozenců a jejich snaze znovu najít cestu k sobě.
Divácky úspěšné filmy
Mezi jedny z výraznějších festivalových promítání patřil rozhodně korejský film Parazit. Komediální satirické drama, které si odneslo ocenění v Cannes, pojednává o vychytralé rodině, která se šikovně vetře do domácnosti bohatého businessmana. Film bryskně popisuje kontrasty mezi dvěma společenskými vrstvami a jejich zcela odlišnými světy. Lístky na Parazita byly okamžitě vyprodány, diváci na film čekali dlouhé hodiny.
Divácky vůbec nejúspěšnějším filmem byl zvolen snímek Olgy Sommerové Jiří Suchý – Lehce s životem se prát. Dokument je poklonou českému divadelníkovi, básníkovi, zpěvákovi, skladateli a textaři. Je složen z vyprávění Suchého, záběrů z archivu a mnoha známých melodií a textů, mapuje jeho kariérní úspěchy a problémy i soukromý život.