Hnutí SPD Tomia Okamury doposud platilo za poslední sněmovní subjekt, který neměl vlastní mládežnickou organizaci. To se nyní změnilo: koncem dubna zahájili činnost Mladí Espéďáci, mládežnická platforma v rámci hnutí. Aktivní jsou hlavně na Facebooku, kde za necelé dva měsíce existence v počtu sledujících překonali jiné etablované mládežnické organizace. Podle oslovených politologů je motivací Okamurova hnutí pro založení vlastní mládežnické organizace snaha přilákat mladé voliče.

Mladí Espéďáci se zformovali v průběhu jara, kdy si založili profil na sociální síti Facebook. Zmínka o nové stranické mládežnické organizaci se objevila také v posledním vydání volebních novin hnutí SPD. Podle pětadvacetiletého předsedy hranické stranické organizace hnutí a neformálního lídra Mladých Espéďáků Martina Maláška byl vznik mládežnické platformy dlouho plánovaný projekt. „Vznikli jsme iniciativou mladých lidí a vedení SPD pouze sleduje naši činnost. Po měsíci práce nás dokonce označili jako poradní orgán předsednictva SPD,” říká Malášek.

V lajcích předběhli mládežníky z ANO i Pirátů

Mladí Espéďáci založili koncem dubna svoji facebookovou stránku. Přidávají tu především příspěvky, ve kterých mladí členové a příznivci hnutí SPD prezentují svůj pohled na určitá témata. Nechybí také týdenní videoblogy Týden z pohledu Mladého Espéďáka, v nichž vystupuje zmíněný hranický předseda Martin Malášek. Za necelé dva měsíce existence facebooková stránka Mladých Espéďáků nasbírala přes 2 200 sledujících a předstihla tak v krátkém čase jiné české mládežnické organizace. Mladé Pirátstvo, Mladé Starosty nebo Mladé ANO, kteří působí již několik let a své profily založili již před časem.

Vysoký dosah mají také jednotlivé příspěvky na facebookové stránce mládežnické organizace. Jedná se především o názorové texty jednotlivých sympatizantů Mladých Espéďáků, které se většinou věnují tradičním tématům hnutí SPD – migrace, islám nebo Evropská unie. „Právě zde se dostáváme do čísel, o jakých se ostatním mládežnickým stranám může jen zdát a my jsme popravdě měli také menší očekávání, než jaká je realita,” podotýká Malášek.

Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu Okamurovi mládežníci pokračují v komunikační linii, kterou dobře nastavilo samotné SPD a která velmi dobře funguje na určitý typ voliče. „Je jedno, že název organizace nebo její grafiky mohou vyvolávat úsměv. Důležitější je přímočarost sdělení, vytváření pocitu ohrožení a nebo dělení svět na my vs. oni. Tomuto emočnímu náboji může jakákoli mládežnická organizace konkurovat pouze stěží,“ přibližuje důvody úspěchu Mladých Espéďáků na sociálních sítích.

Graf SL

Právě domovské SPD je na sociálních sítích rovněž mimořádně silné. Předseda hnutí Tomio Okamura patří spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a lídrem Přísahy Robertem Šlachtou co do počtu interakcí k neúspěšnějším českým politikům na Facebooku.

Konkurence pro Dělnickou mládež?

„Vypadá to na snahu zaujmout všeslovansky a proputinovsky naladěné mladé lidí v ČR a intenzivně využít negativních nálad velké části veřejnosti  k imigraci a islámu,” říká k podobě profilu Mladých Espeďáků expert na politický extremismus Miroslav Mareš. Na krajně pravicovém poli už v současnosti působí organizace Dělnická mládež – s tou však podle Mareše nelze nově vzniklou mládežnickou organizaci SPD příliš srovnávat, protože každá míří na jiný typ příznivců. „Mladí Espéďáci cílí na jiné skupiny mladých nespokojenců z nastupující generace, tedy na lidi bez vazby na neonacistické subkulturní prostředí a bez ideologicky vyhraněného zaměření,” vysvětluje politolog z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle politologa Lubomíra Kopečka může za nově založenou mládežnickou organizací SPD stát snaha hnutí oslovit mladé voliče. Jak ale sám zmiňuje, SPD už dnes není stranou závislou na starších voličích, jako třeba hnutí ANO, komunisté nebo ČSSD. Poslední průzkum agentury Data Collect vyjevil ve věkové skupině voličů 18 až 29 let devítiprocentní podporu pro Okamurovo hnutí – průměr napříč generacemi byl přitom 12 procent. Podobnou podporu mezi mladšími i staršími voliči pro SPD potvrzují i data agentury Kantar z letošního prvního čtvrtletí. „SPD tak mladí volí jen mírně podprůměrně, žádný propastný rozdíl tam není,” vysvětluje Kopeček.

Funkční mládežnická organizace, nebo „PR fasáda”?

Martin Malášek z Mladých Espéďáků potvrzuje, že organizace za účelem oslovení mladších voličů vznikla – zároveň však nepřikládá datům voličské podpory velkou váhu. „Volebním modelům nevěřím, máme své vlastní průzkumy a modely a ty ukazují naprosto odlišná data. Facebookové analýzy – také odlišná data,” říká.

„Mají podporu vedení SPD a potenciál oslovit nacionálně a xenofobně naladěné mladé lidi,” říká politolog a expert na politický extremismus Miroslav Mareš, Foto: Wikimedia Commons

Podle politologa Kopečka je u vzniku Mladých Espéďáků podstatný také další aspekt – téměř všechny české parlamentní strany mají mládežnické organizace, které jsou s danou stranou více či méně propojeny. Některé mají dlouhou tradici, jako třeba Mladí konzervativci nebo Mladí sociální demokraté, jiné podle něj nemají téměř žádný význam a minimum členů – například Mladé ANO. „U SPD jde zjevně i o snahu vyrovnat handicap, kdy vypadá navenek lépe, nějakou mládežnickou organizaci minimálně pro forma mít. Jestli bude mít nějaký význam, nebo to zůstane čistě fasádová záležitost jako u ANO, ukáže až čas,” myslí si Kopeček.

Zatím bez voleného vedení

Míra aktivity Mladých Espéďáků je však s otazníkem. Podle koordinátora Maláška chce organizace nyní pokračovat ve své tvorbě na Facebooku a pořádání menších společných akcí. Činnost Okamurových mládežníků však limituje to, že jsou spíše stranickou platformou členů a příznivců, než plnohodnotnou samostatnou organizací. Na podobné bázi v Česku už déle fungují třeba Mladí občanští demokraté v rámci ODS.

Podle Maláška to takto má prozatím zůstat. „Volené vedení nemáme a zatím ani nezvažujeme. Myslím si, že není důležité, zda máme někoho voleného nebo ne. Pokud platforma funguje, je skvěle organizována, není pro nás nyní prioritou se zabývat hierarchickou strukturou – na to bude ještě hodně času,” vysvětluje mladý předseda hranické buňky hnutí SPD.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..