zdroj: CNN Prima News
zdroj: CNN Prima News

Máme v necelý rok do parlamentních voleb, které proběhnou na přelomu září a října 2025. Po turbulentním odchodu Pirátů z vlády by se slušelo celou zamotanou situaci pěkně shrnout. Postupně se podíváme na zoubek všem (relevantním) českým stranám. Zůstane Petr Fiala v roli předsedy vlády? Jací budou Piráti v opozici? A čeká nás koalice komunistů a SOCDEM? To se pokusíme v dnešním článku rozebrat.

Nejistá budoucnost koalice SPOLU

„Nic není automatické.“

Tak se o budoucnosti koalice SPOLU vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Především v ODS rostou někteří odpůrci dosavadního koaličního uspořádání, kteří jsou povzbuzeni relativním neúspěchem SPOLU v krajských volbách. Příliš situaci nepomohla ani forma odvolání Ivana Bartoše ze strany premiéra Petra Fialy. Oslabení pozice Fialy jakožto jednoho z architektů SPOLU automaticky oslabuje celou koalici.

ODS pod vedením ne již tak klidného Petra Fialy

ODS se bude snažit zlepšit svoje klesající volební preference. Je otázkou, zda se jim to povede pod vedením Petra Fialy, který si u voličů chaotickým odvoláním Ivana Bartoše příliš bodů nezískal. Pozice preméra uvnitř ODS se zdá přinejmenším lehce narušená. Nejspíš však převáží opatrný pragmatismus a Fiala tak v čele strany vlády zůstane a povede koalici SPOLU i v příštích parlamentních volbách.

Gesto velmi netypické pro jinak klidného Fialu obletělo internet – premiér tvrdil, že jeho profesorská forma možná někoho nezaujme a ptal se, zda si má nasadit zaječí uší (zdroj: CNN Prima News)

Lidovci mají nového lídra, ale zas taková změna to nebude

Lidovci si v pátek na Olomouckém sjezdu zvolili nové vedení. O pozici předsedy se ucházeli tři favoriti – obhajující Marian Jurečka, ministr Marek Výborný a senátor Jiří Čunek. Do druhého kola postoupili Jurečka a Výborný. Ministr zeměděství Marek Výborný pak těsně ovládl druhé kolo (159 z 288 hlasů) a stal se novým předsedou Lidovců. Výborný se asi oproti dosavadnímu fungování vymezovat pravděpodobně nebude, KDU-ČSL dál zůstane ve SPOLU. Velkým poraženým lidoveckého sjezdu je ovšem ministr životního prostředí Petr Hladík. Ačkoliv byl jediným kandidátem na prvního místopředsedu (druhá nejvyšší stranická funkce) a od začátku se s Markem Výborným prezentovali jako tandem, v prvním ani druhém kole těsně neobdržel nadpoloviční většinu hlasů. Prvním místopředsedou stranu se tedy stal nečekaně bývalý předseda Pavel Bělobrádek. Hladíkovo fiasko navzdory úspěchu Výborného nereprezentuje nic jiného než rozštěpenost strany. Pokud chtěli lidovci z Olomouce odjet sjednoceni, moc se jim to nepovedlo.

Lidovecké sjezdy se tradičně začínají slivovicí. Na snímku vlevo místopředseda Hladík a vpravo nový předseda Výborný (zdroj: Profimedia.cz)

TOP 09 se snaží o Lipavského

Uskupení tradičně spojované se zahraniční politikou doufá, že na svou stranu získá ministra zahraničí Lipavského, který nedávno vystoupil z Pirátské strany. To v současnosti podle všeho není na stole. TOPka by teoreticky mohla profitovat z propadu Pirátu, neboť bojuje o podobnou sortu liberálních proevropských voličů. Je však otázkou, zda by tento elektorát dokázali volit koalici, kterou kromě TOPky tvoří konzervativní ODS a Lidovci.

STAN na koni… nebo ne?

Pro STAN byl odchod Pirátů z vlády jakýmsi dvousečným mečem. Na jednu stranu mohou profitovat z propadu Pirátů, protože bojují o podobné voliče. Na stranu druhou s odchodem Pirátů z vlády přišli o důležitého spojence, který ve sněmovně razil podobnou liberální agendu. Celkově ale STAN z vládní krize vyšel docela dobře, povedly se mu krajské volby a v zářijovém průzkumu medianu si polepšil.

Průzkum volebních preferencí ze září 2024 (zdroj: median.eu)

Naštvaní a opoziční Piráti

Opoziční kategorii začneme jejím nejnovějším členem – Piráty. Jaký je přiběh jejích odchodu z vlády? Nejdříve premiér Fiala (ODS) odvolal pirátského předsedu v demisi Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj. Piráti to vnímali jako zradu a následně si ve stranickém hlasování odsouhlasili odchod z vlády. Společně s ministrem pro místní rozvoj Bartošem skončil i ministr pro legislativu Šalomoun. Třetí pirátský ministr, šéf diplomacie Lipavský, Pirátskou stranu opustil a působí dál ve vládě jako nestraník.

Ministr Lipavský byl v době celé vládní krize na zasedání OSN v New Yorku (zdroj: Ministerstvo zahraničí)

Nedávno představila strana, již bez ministra Lipavského, program „Lepší opozice“ (který nápadně přípomína heslo hnutí ANO – „Lepší vláda“). Definuje jej následujícími slovy.

Nebudeme řečněním u pultíku blokovat vše, s čím vláda přijde. Pohlídáme, jak bude pokračovat, co jsme začali. Budeme Lepší opozice. Taková, která tu už tři roky chyběla.

Voliči však dle průzkumů moc spokojeni nejsou. Bude na novém vedení (které se teprve bude volit) aby situaci zlepšilo. Se čtyřmi poslanci v dvousetčlenné sněmovně to ale Piráti v opozici nebudou mít lehké.

Spokojené ANO a Babiše s popcornem

ANO stále zůstává a nejspíš i dlouho zůstane největší opoziční silou. Hnutí profitovalo snad úplně nejvíce z vládní krize. Mlčelo a smálo se z opozičních křesel. Kromě toho se příliš aktivně neprojevovalo – a proč taky? V průzkumech si zachovává dominantní pozici a v krajských i senátních volbách ostatně značně uspělo.

Andrej Babiš si vládní krizi užil s popcornem a „fialovým mimoněm“ (zdroj: X)

V SPD není důvod k oslavám

SPD v poslední době není moc vidět. Tomio Okamura asi přehodnotil svůj názor, že koalice jsou „podvodem na voliče“ a sám jich při krajských volbách mnoho vytvořil. Díky tomu byla uskupení schopna překročit pětiprocenntní hranici ve 12 z 13 volebních krajů. Celostátní preference SPD však dlouhodobě padají a hvězda Tomia Okamury nejspíš pomalu vyhasína. Na jeho místo se však derou jiní.

Mimoparlamentní aktéři (alespoň prozatím)

Na probojobání do sněmovny si myslí i SOCDEM, koalice STAČILO a hnutí Přísaha/Motoristé. První dvě jmenované strany možná vytvoří „velkou levicovou koalici“. Tento osud naznačuje i zvolení Jany Maláčové do čela Sociálních demokratů. Ta na rozdíl od ostatních kandidátů koalici s Komunisty nevyloučila a Kateřinu Konečnou (předsedkyně KSČM) označila za „klíčového hráče“ .

Přísaha si po veleúspěchu v eurovolbách slibovala i příznivé krajské volby, ovšem neprobojovala se do žádného krajského zastupitelstva, a to dokonce ani na Jižní Moravě, kde nasadila na kandidátku bývalého primátora Brna za ANO Petra Vokřála. Nutno dodat, že předseda Robert Šlachta (Přísaha) na svém rodném Břeclavsku senátorské křeslo získal.

Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová (zdroj: deník.cz)

Bude nová kalouskova strana?

Miroslav Kalousek již delší dobu naznačuje, že možná zalouží novou stranu, která se pokusí zaujmout zklamané voliče vládních stran. Tyto spekulace pouze posílilo jeho nedávné vystoupení z TOP 09 (kterou spoluzakládal). Nová strana by nejspíš kladla důraz hlavně na rozpočtovou zodpovědnost, jejíž nedostatek Kalousek dlouhodobě vládě vytýká. Ať se bývalý ministr financí rozhodne jakkoliv, odpověď budeme znát nejpozději do konce ledna.

Co bude dál?

Přístí rok na přelomu září a října nás čekají opravdu důležité volby. Ty parlamentní mají tradičně vysokou volební účast a jsou naprosto klíčové pro směřování celé země. Důležitosti voleb bude odpovídat i velikost a délka kampaně. Nejdůležitější bude sledovat vývoj stran na hranici zvolitelnosti – Přísahy/Motoristů, STAČILO, SPD a potažmo i Pirátů. Právě to, zda do sněmovny proniknout bude nejspíš rozhodovat o tom, kdo sestaví budoucí vládu.

Ovšem rok dopředu se cokoliv předpovídá jen velmi těžko.

Adam Pluháček

Adamův život se odehrává na trojúhelníku Brno-Praha-Berlín. V Brně se narodil, studoval gymnázium a miluje ho, v Berlíně studuje politologii na Freie Universität Berlin, a do Prahy jezdí na politické simulace a za přítelkyní. Ve volném čase se zajímá o všechno možné, od basketbalu, přes politiku a mezinárodní vztahy až po gaming a urbanistiku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..