Slavnostní předávání amerických Cen Akademie se uskutečnilo dnes v noci mezi druhou a šestou hodinou ranní. Devadesátý čtvrtý ročník filmových Oscarů ocenil drama CODA, s nejvíce Oscary odešel sci-fi opus Duna.

Americké Oscary se dlouhodobě potýkají s řadou kontroverzí, úbytkem diváků a kritikou ze stran sledujících i účastníků. Přesto je večer stále považován za jednu z největších filmových událostí roku a na její výsledky netrpělivě čekají tisíce lidí u českých i zahraničních obrazovek. Několikahodinovým slavnostním programem v Dolby Theatre letos provázelo trio hereček – Wanda Sykes, Amy Schumer a Regina Hall. Nechyběly živé hudební výstupy, pocta Ukrajině ani potlesk k padesátým narozeninám kultovního snímku Kmotr.

Nejlepším filmem roku 2021 bylo zvoleno drama CODA režisérky a scénáristky Siâny Heder. Snímek vypráví příběh talentované dívky Ruby, která vyrůstá v neslyšící rodině. Ráda by rozvíjela svou vášeň pro zpěv, zároveň ovšem odmítá opustit své blízké. Musí tak učinit největší rozhodnutí svého dosavadního života. Heder byla Akademií oceněna i v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář, který vychází z francouzské komedie La Famille Bélier. 

Oscara za původní scénář si odnáší herec, režisér a scenárista Kenneth Branagh za černobílé drama Belfast mapující dospívání v Severním Irsku na pozadí náboženských konfliktů a světa, který se nenávratně mění mrknutím oka. 

Laureátkou na ocenění za Nejlepší režii byla zvolena Jane Campion za komorní western Síla psa. Zvolna plynoucí drama jemně rozvíjí psychologizaci pečlivě vykreslených postav na pozadí společnosti, která netoleruje jakýkoliv projev slabosti. Jane Campion je zároveň jedinou ženou, která byla na Oscara za režii nominována již podruhé, první nominaci získalo romantické drama Piano.

Jane Campion na natáčení Síly psa. Zdroj: Netlix

Titulem Nejlepšího herce roku se od dnešního dne pyšní Will Smith za roli Richarda Williamse, otce světově známých tenisových hvězd, v životopisném dramatu King Richard. Porazil tak například Benedicta Cumberbatche či Denzela Washingtona. Nejlepší ženský herecký výkon předvedla dle porotců Jessica Chastain ve snímku The Eyes Of Tammy Faye, kde si zahrála moderátorku a televizní osobnost Tammy Faye Bakker. Pro Jessicu Chastain se jedná o třetí nominaci na Oscara, porazila mimo jiné například Kristen Stewart či Nicole Kidman.

V kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli uspěla americká herečka Ariana DeBose za roli ve Spielbergově ambiciózním remaku muzikálového West Side Story. V děkovné řeči zmínila význam rovných příležitostí pro afroamerické herce i tvůrce z queer komunity. Z mužských herců ve vedlejší roli zvítězil Tony Kotsur za roli otce hlavní hrdinky v dramatu CODA. Stal se tak prvním vítězným neslyšícím hercem v historii Cen Akademie „Dokázal jsem to,“ sdělili Kotsur ve znakové řeči při předání ceny a své vítězství symbolicky věnoval komunitě neslyšících.

Ariana DeBose. Zdroj: The Academy

Vše pro Dunu

Cenu za Nejlepší hudbu získal po 27 letech od svého prvního Oscara za animovaného Lvího krále německý skladatel Hans Zimmer za soundtrack k akčnímu sci-fi Duna. Zimmer byl údajně z příležitosti složit hudbu pro Dunu zcela nadšen, přijal ji poté, co s režisérem Denisem Villeneuvem spolupracoval na snímku Blade runner 2049. V Zimmerově hudbě pro Dunu se snoubí omračující krása obohacená o téměř spirituálním rozměr s nebezpečím ústřední planety Arrakis. Duna zvítězila také v kategorii Nejlepší kamera, zde se soškou za vyobrazení horizontů nekonečného písku a vesmírných planet odchází australský kameraman Greig Fraser. K nevelkému překvapení snímek na motivy knihy Franka Herberta uspěl také v kategorii Nejlepší vizuální efekty, Nejlepší střih zvuku a Nejlepší výprava.

Speciální efekty pro Dunu vytvořili Brian Connor, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Tristan Myles. Zdroj: ČSFD

Japonská meditace a věčný Disney

Nejlepším cizojazyčným filmem roku se stalo tříhodinové meditativní drama Drive my car japonského režiséra Rjúsuke Hamagučiho o bolesti a vyrovnání se ztrátou. Oscar za Drive my car je vůbec pátým Oscarem, který kdy Japonsko získalo. V kategorii dokumentárních snímků uspěl krátký dokument The Queenof Basketball věnovaný historií opomíjené hráčce basketbalu Lucy Harris. Z celovečerních dokumentů Akademie vybrala snímek Summer of Soul (… aneb Když se revoluce nesměla vysílat) tématizujíc newyorský Harlem Cultural Festival z roku 1969. Nejlepším animovaným snímkem roku 2021 bylo zvoleno dobrodružné Encanto z dílny Walta Disneyho o jedinečné dívce v čarovném světě.

Zcela bez ocenění tak zůstaly i ambiciózní filmy jako satira Don’t Look Up Adama McKaye, Lékořicová pizza Paula Thomase Andersona, Ulička přízraků Guillerma del Tora či The Tragedy of Macbeth Joela Coena.

Ve světle událostí posledních týdnů se Oscarům nevyhnula ani politika. Vůbec první řeč, věnovanou situaci na Ukrajině, pronesla herečka ukrajinského původu Mila Kunis. Ukrajinu jako takovou nezmínila, ale ocenila sílu těch, kteří bojují proti nepředstavitelné temnotě. Následoval moment ticha jako projev solidarity s Ukrajinci.

Přehled všech udílených cen a vítězů najdete zde.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..