Ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) ve středu oznámili, že od středy 18. listopadu se do škol vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol a dalších typů škol. Pedagogická komora, která sdružuje učitele napříč školami, však upozorňuje na to, že aktuální statistiky neukazují výrazné zlepšení epidemické situace.

„Počet pozitivně testovaných neklesl pod 3 000 denně, což uváděl jako podmínku ministr Jan Hamáček, ale je třikrát vyšší. Vysoký je i podíl nakažených z celkového počtu testovaných,” upozorňuje v prohlášení prezident spolku Radek Sárközi. „Příkladem mohou být mateřské školy, v nichž v průběhu října výrazně narostlo množství vyhlášených karantén kvůli nákaze koronavirem u učitelů nebo dětí. Hrozí, že se situace bude opakovat v případě otevřených základních škol.”

Podle Sárköziho vládě chybí plán, jak budou školy otevírány. „Nestačí zveřejnit pouze datum otevření přípravných tříd, speciálních škol a prvních dvou ročníků ZŠ. Je třeba dobře nastavit podmínky pro postupné otevírání škol, aby během měsíce opět neskončily v karanténě,” podotýká s důrazem na to, že kabinet má zajistit pro pracovníky škol kvalitní roušky a respirátory.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Podmínky návratu do škol.

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt),

 

Pedagogická komora v tiskové zprávě dále uvádí, že „ukvapené otevření základních škol” ministerstvo školství neprojednalo s učiteli a řediteli škol. „Nekomunikace ze strany vlády se zástupci největších školských organizací je bohužel trvalá,” myslí si Sárközi a dodává, že na začátku listopadu v rozhovoru pro web Vzdělávací služby uvedl, že premiér by měl ministra Plagu odvolat.

Školy jsou plošně uzavřené od 12. října, kdy vláda kvůli rychlému šíření pandemie koronaviru zavedla distnační výuku. Od středy 18. listopadu se do škol vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol (včetně tzv. malotřídek, kdy jsou v jedné třídě děti z různých ročníků), žáci speciálních škol, škol v dětských domovech nebo škol při zdravotnických zařízeních. Zakázáná zůstává hudební a tělesná výchova, žáci budou muset nosit roušky.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..