V maďarském hlavním městě Budapešti se minulý víkend stalo hned několik pozoruhodných událostí. Celé to odstartovala největší ze čtyř nedávných demonstrací kvůli tzv. otrockému zákonu z dílny vlády premiéra Viktora Orbána. O té se totiž vůbec nezmínila veřejnoprávní televize, na což zareagovali opoziční poslanci a domáhali se vystoupení v živém vysílání. To jim však nebylo umožněno – někteří z nich byli z budovy televize vyvlečeni, další v ní přenocovali.

V neděli se v Maďarsku odehrála poslední ze série čtyř demonstrací, ta poslední s titulem „Veselé Vánoce, pane premiére“. Demonstranti protestují proti zavedení zákona o přesčasech, který je podle opozice i odborů je „nevolnictvím“. Tento zákon totiž mimo jiné zvedá povolené přesčasy o skoro 150 hodin z 250 na navrhovaných 400, z toho 250 bez souhlasu zaměstnance. Pro srovnání: v Česku je povoleno pouze 150 hodin bez souhlasu, a to jen 8 hodin v týdnu. Podle maďarské opozice jde o „otrocký zákon“.

Vláda navíc protlačila i další kontroverzní změny soudního systému, které posloužily jako katalyzátor demonstrací. Ty vedly podle maďarských komentátorů k velkému sjednocení opozice napříč levicí a pravicí.

Premiér Viktor Orbán. Foto: EPP

Události nabraly rychlý a nečekaný spád. Třináct opozičních poslanců se totiž pokusilo přednést projev ve veřejnoprávní televizi, kam mají ze zákona přístup. Někteří z nich ovšem byli násilím vyvlečeni, prý kvůli ohrožování zaměstnanců veřejnoprávní televize. Další v budově přenocovali.

Situace v Maďarsku je dlouhodobě velmi kontroverzní. Premiér Viktor Orbán je obviňován ze snahy omezit soudní systém či ovládnout mediální prostor. V září dokonce Evropský parlament jasnou většinou doporučil Evropské komisi zahájit řízení kvůli možnému porušování evropských hodnot v Maďarsku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..