Kauza, která rozhýbala Českou republiku tak jako žádná jiná už dlouho ne. Celá země napjatě očekává, jak dopadne páteční hlasování o důvěře vlády. V průběhu týdne se mezi stranami vedou zdlouhavé diskuze o dalším postupu. A pokud vládě bude vyslovena nedůvěra, co se bude dít dál?
Novou debatu o nedůvěře rozpoutaly především nové poznatky a důkazy v kauze Čapí hnízdo. Novinářům ze Seznam Zpráv se totiž podařilo po dvou letech ve Švýcarsku vypátrat syna českého premiéra, Andreje Babiše ml. Ten je již od samého začátku kauzy hledán Policií České republiky právě kvůli nejasnostem ohledně čerpání dotací. Syn Andreje Babiše nejprve pobýval na Krymu, území okupovaném Ruskou federací, a poté ve Švýcarsku, kde byl minulý týden objeven. Podle něj slov byl jeho pobyt zde a na Krymu nedobrovolný, stejně jako podepsání dokumentů týkajících se Čapího hnízda. Opozice bere tuto kauzu jako poslední kapku v pomyslném poháru trpělivosti a volá po okamžité demisi.
Samotné hlasování bylo svoláno na pátek 23. listopadu na devátou hodinu ranní. K vyjádření nedůvěry je nutné získat nadpoloviční většinu hlasů, tudíž pro ni musí hlasovat alespoň 101 z 200 poslanců. Opozičních poslanců je nyní 92, obě strany tedy spoléhaly hlavně na rozhodnutí sociálních demokratů, kteří ale ve středu prohlásili, že se hlasování účastnit nehodlají. Zatímco někteří poslanci, například z klubu TOP 09 nebo STAN, jsou hned od začátku právě pro pád vlády, například komunisté se rozhodla až po úterním jednání s premiérem Andrejem Babišem, že jeho vládu v hlasování podpoří po boku poslanců z hnutí ANO.
Pokud nedůvěra bude vyslovena, vláda je dle ústavy povinována podat demisi, kterou prezident musí přijmout a zároveň je pověřen vybráním nového premiéra. Hlava státu Miloš Zeman se po pondělním setkání s Andrejem Babišem k situaci vyjádřil jasně. Dle jeho názoru není nejmenší důvod k tomu, aby vláda podávala demisi. Zároveň ujistil stávajícího premiéra, že má jeho plnou podporu a v případě pádu vlády bude Andrej Babiš znovu pověřen jejím sestavením.
Své k pátečnímu hlasování řekla třeba i poslankyně za ODS Miroslava Němcová, podle které premiér i prezident zbytečně radikalizují společnost, Andrej Babiš navíc aktivně zasahuje do vyšetřování vlastních kauz a ovlivňuje bezpečnostní složky. Proti současné vládě se vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, podle kterého není možné prosadit program SPD ve vládní koalici s ČSSD a v čele se v současnosti trestně stíhaným premiérem. Zároveň si ale nedokáže představit ani spolupráci s opozicí, tzv. Demokratickým blokem. V úterý dopoledne byl prezident Zeman vyzván Ivanem Bartošem, zastupujícím pět opozičních stran (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti), aby v případě vyslovení nedůvěry vládě jmenoval jejím sestavením někoho jiného než současného premiéra Andreje Babiše.
Na pátek 23. listopadu se v Praze chystá dokonce několik demonstrací, volajících po premiérově demisi. Díky nim mají možnost vyslovit vládě nedůvěru nejen poslanci, ale i občané. Jak to všechno dopadne, se dozvíme již brzy.