Od 29. června se mohou studenti z České a Slovenské republiky přihlašovat do 19. ročníku soutěže Expedice Mars. V rámci této soutěže organizátoři hledají a podporují ty nejtalentovanější studenty z celého Česka a Slovenska. Účastníci soutěže v jejím průběhu navrhují experiment pro let stratosférického balónu, finalisty rovněž čekají exkurze do různých vědeckých a technických institucí a pět nejlepších zažije 100hodinový simulovaný let na Mars.

„V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je zábavnou formou vzdělávat a podporovat v dalším rozvoji,“ řekl velitel soutěže Michal Vyvlečka, který je bývalým účastníkem soutěže a v současnosti získává doktorát na univerzitě ve Vídni.

Soutěžící musí nejprve absolvovat domácí kola. Účastníci absolvují online pohovor, v rámci kterého představí pětiminutovou prezentaci s odbornou tématikou. Ta se bude podle výběru odbornosti týkat biologie, fyziky, inženýrství, konstruktérství či popularizace vědy a techniky. Následně je skupina 25 nejlepších řešitelů internetového kola pozvána na čtyřdenní semifinále.

„Minulý rok naši semifinalisté museli čelit mnohým problémům, které jsme před ně postavili, vyzkoušeli si prezentaci svých projektů před ostatními účastníky i před porotou a v týmu si pak společně museli poradit se složitějšími vědecko-technickými výzvami,“ uvedla koordinátorka Beáta Plaskurová.

Zdroj: Expedice Mars

Do finále se dostává už jen hrstka účastníků. Na jeho konci je vybrána skupina pěti nejlepších studentů, kteří se zúčastní simulovaného letu na Mars. V průběhu celé soutěže účastníci prochází velmi náročnou přípravou. Jsou zkoušeny nejen jejich teoretické znalosti, ale především také vytrvalost, psychická odolnost a schopnost spolupracovat v týmu. Je nutné, aby si posádka letu rozuměla, protože spolu bude muset vydržet v jednom prostoru po dobu 100 hodin.

V průběhu soutěže účastníci také pracují na přípravě experimentů pro vypuštění na stratosférickém balónu. To je už velmi komplexní úkol, a proto jsou organizátoři v průběhu celého procesu účastníkům k dispozici. Předávají jim potřebné vědomosti a poskytují užitečné rady.

Zdroj: Expedice Mars

Po skončení soutěže se mnoho finalistů stává organizátory. Téměř všichni, kteří v současnosti Expedici řídí, si jejími nástrahami sami prošli a zažili to stejné, co prožijí i letošní účastníci. Také pro své velitele má soutěž připravené další vzdělávací a rozvojové kurzy. Finalisté Expedice v současnosti působí na prestižních domácích i světových univerzitách. 

Expedice Mars je první soutěž v České a Slovenské republice, která poskytuje studentům možnost vyzkoušet si simulovaný let na Mars. Cílem soutěže je podporovat nadané děti a studenty v jejich rozvoji v oblasti vědy a taktéž vědu v Česku i na Slovensku popularizovat.

V současné době patří mezi přední české a slovenské projekty, které pracují s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž je organizována Alumni Scientiae Bohemicae a financována MŠMT. Slovenskými partnery soutěže jsou Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..